unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Jánošíkové dni 2012 - návrat ku sobotňajšiemu programu + fotografie

jd-sobota2Sobotňajší galaprogram 50. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej zavŕšila pieseň Na kráľovej holi v podaní Terchovského symfonického orchestra, ktorú postojačky spieval zaplnený amfiteáter Nad bôrami.

Galaprogram bol podľa dramaturga festivalu Petra Cabadaja koncipovaný z dvoch častí. „V prvej sa predstavila Lúčnica, ktorá si pripravila pre Terchovú špeciálny program, ako venovanie jubilujúcich Jánošíkovým dňom. V druhej časti Všade dobre, v Terchovej najlepšie sa predstavili účinkujúci zo Slovenska, Macedónska a Českej republiky, pričom išlo o zaujímavú kombináciu žánrov,“ skonštatoval Cabadaj.

 

jd-sobota3Pred začiatkom galaprogramu odovzdal zástupca starostu Terchovej Marián Zajac cenu obce Terchová umeleckému vedúcemu a choreografovi Lúčnice Štefanovi Nosáľovi. „Ďakujem, milí Terchovci. Ste vynikajúci organizátori. A ďakujem aj za to, že sa staráte tak krásne o naše tradície,“ povedal po prevzatí ceny Nosáľ.

Vystúpenia Lúčnice a macedónskeho národného folklórneho súboru Tanec si nenechal ujsť ani minister kultúry Marek Maďarič. „Terchová je vynikajúcim príkladom obce, ktorá môže stavať na výraznej originálnej kultúre. Keď sa povie Terchová, tak si určite každý predstaví typickú terchovskú muziku, spomenie si na Jánošíka, možno na ďalšie postavy z histórie Terchovej. Takže je to veľmi dobrý príklad, že kultúra identifikuje, či obec alebo aj národ a štát. jd-sobota1A Jánošíkove dni sú aj dobrým výrazom toho, že Terchovci si uvedomujú silu svojej kultúry. Toho, čo vymysleli ich predkovia. Oni to udržiavajú, a preto majú aj taký úspešný festival,“ uviedol minister kultúry.

Tradičný záver galaprogramu - vystúpenie Terchovského symfonického orchestra pod taktovkou Ruda Patrnčiaka tentokrát obohatil aj zvuk organu a pieseň v podaní Františka Muchu z legendárnej Ľudovej hudby bratov Muchovcov. „Terchovský symfonický orchester je jedinečná myšlienka a zároveň jedinečné teleso vyše stovky terchovských muzikantov, ktoré účinkuje iba raz do roka. A to vždy v sobotu na záver galaprogramu. Je to unikátny dôkaz o tom, aká je Terchová silná interpretačne, muzikantsky, umelecky. Takýto typ programu nedokáže postaviť asi nijaká slovenská dedina,“ uzatvoril Cabadaj.

Fotografie zo soboty

Komentáre ku článku:   

 
+8 # MUDr. Antonín Stříž 29.07.2012 18:11
MUDr. Antonín Stříž
Dobrý deň,
velmi pekný program , ktorý som sledoval cez TV NOE ( a sledujem každoročne). Jánošíkové dni by ste mali poriadať v každom ročnom období. Tento rok mi chýbalo viac heligonkárov / hlavne z Trnového/.

Noticka na okraj:Gratuluje m Rudovi Pastrnčiakovi a jeho dcére ku zchudnutiu.( Snaď nenaháňali "Čehůňov " po Grúni).

Pri TV translácii z Terchovej do TV NOE snáď jakýsik Jánošík růbal valaškou do káblov, pretože pokiaľ vystupovali miestní Terchovania - tak prenos fungoval na jedničku.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Ing.Jozef Selka 29.07.2012 21:53
Ing.Jozef Selka
Dobrý deň,

boli sme s našou FSk Dolina z Čajkova v sobotu na Jánošíkových dňoch. Bolo vynikajúco, program výborný, pestrý, no skutočne dobré. Avšak je potrebné pre budúcnosť vytknúť aj negatívne stránky v organizácii (nebolo to až také super, ako to prezentoval prof.Nosáľ v galaprograme).
1. Informácie deklarované na internetovej stránke neboli pravdivé. Celodenný lístok za 8 Eur vraj platil iba na večerný program, nie aj na detský program a chceli od nás doplatiť ešte 3 eurá. Na internete však bolo niečo iné, pri vstupe na amfiteáter nám povedali, že internetová informácia neplatí (????)
2. Vstupenky, i celodenné sa dali kúpiť iba po 11.00 hod a aj to len pri vstupe na amfiteáter. Na informačnom centre dole pri ihrisku zrejme nemali dostatočné miesto na zriadenie predajne lístkov. Alebo chuť !!!?? Takto zbytočne preháňali návštevníkov hore - dole.
3. Je chybou, že autobusy so zájazdami nemali miesto na parkovanie v dolnej časti pri Coop Jednote. Bolo tam zriadené parkovisko pre osobné autá, čo podľa mňa významne ovplyvnilo skutočnosť, že tam bolo mŕtvo a ticho. Žiadny spev, žiadna muzika, ktorú v minulosti vytvárali skupiny zájazdov z parkujúcich autobusov.
4. No a najhorší dojem z celého večerného krásneho galaprogramu vytvoril moderátor programu, ktorý si zvolil oblečenie ako na nejaký čunder, čím znevážil prácu všetkých, ktorí sa o udržanie dedičstva našich otcov starajú.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
-1 # marcel 30.07.2012 13:59
marcel
bolo to veru na zaplakanie - miesto terchovskej muziky a spevu kolotoce s ohlusujucim randalom. uboha organizacia. nezodpovedny predaj listkov s jedinym cielom napratat ludi, kolko sa len vmesti do chatrajuceho amfiteatra s rozpadajucimi sa sedackami. no a zlaty kliniec programu - otrasne obleceny, tazkopadny moderator. jednym slovom nekultura. a pri tom vsetkom folklor milujuce a vdacne publikum, ake si ani nezasluzite. co by vam na to Jurko asi povedal...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # mindya 20.09.2012 09:10
mindya
Mne sa to páčilo.tam nezalezalo ako kto je obleceny ale kto ako zahral.a vsetci hrali vynikajuco.poca sie im neprialo a neviem ako by s a niekomu spievalo ked je chladno a prsi.niekde by taketo slavnosti koli pocasiu zrusili a oni aj napriek tomu zahrali.treba si to vazit a nie frflat.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+4 # Adriana - Žilina 30.07.2012 15:15
Adriana - Žilina
Rozpočet obce by určite nezruinovala elementárna údržba lavičiek v amfiteátri. A kolotočárska hlasná hudba dokonca počas galaprogramu - to je neúcta voči účinkujúcim aj divákom. Okrem týchto výhrad máme len kopec nezabudnuteľnýc h zážitkov zo soboty a nedele, za čo vám patrí vďaka.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+7 # Renča 30.07.2012 20:08
Renča
Program bol úžasný, treba pochváliť organizátorov, s negatívami v predchádzajúcic h komentárov súhlasím. Moderátorka piatkového programu asi nasadila svojím štýlovým odevom vysokú laku pre sobotňajšieho moderátora
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
-3 # osveta 30.07.2012 20:19
osveta
Tak,že ak má niekto kritický názor,radšej ho zmažem ako sa zamyslieť nad tým ako problém odstrániť. Ale na tom poklese naštevnosti čosi bude keď v médiách je ticho ako keby Janošíkové dni ani neboli
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+5 # jurošík 31.07.2012 10:13
jurošík
Má obec Terchová vôbec starostu? Počas celých Jánošíkových dní ho nebolo vidieť... Pred voľbami jasne deklaroval, že jeho zdravotný stav je výborný...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # paľko 01.08.2012 14:37
paľko
Dobrý deň,
po rokoch sme sa spoločne stretli na Jánošíkových dňoch s bratmi a bolo to úžasné stretnutie v úžasnej atmosfére. Bohužiaľ už v sobotu popoludní sme museli cestovať každý za svojimi povinnosťami, a preto sme nemohli sledovať večerný program. Vie mi niekto poradiť, kde by sme mohli vidieť videozáznam zo soboty, príp. nedele? Ďakujem.
P.S. P. Cabadajovi - klobúky dolu za organizáciu, pamätnicu a vôbec všetko...!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
-10 # Terezka 02.08.2012 17:53
Terezka
Prečo ste pokazili vystúpenie Lúčnice absolútne nekultúrnym moderátorom (odskočil si od stánku?)a vsuvkou ĽH Martinky Bobáňovej. O chvíľu bude aj etikete detskej výživy a zase taká hviezda to nie je....
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+6 # Miloš Bobáň 04.08.2012 17:10
Miloš Bobáň
Milá Terezka,viem že toto nieje tvoje pravé meno.Toľko odvahy a slušnosti nemáš!!Martinku nominoval sám pán profesór Nosáľ,ktorý jej veľmi fandí.Snáď si do svojho programu môže pozvať koho chce!!Mohol zavolať napríklad deti z Hriňovej,ale on uprednostnil Terchovské deti.
Ak si chceš skúsiť hru na dáky z nástrojov,zavol aj,ja ti to ukážem a potom si to môžeš skúsiť priamo na javisku s LÚČNICOU,ak ťa samozrejme pozvu.Je smutné prezentovať nevraživosť voči dieťaťu,ktoré pre Terchovú toľko urobila a ešte stále robí!!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Beátka Mešková 20.09.2012 09:24
Beátka Mešková
Ach bože...Je to vrcholne drze.Martinka je veľmi odvážne dievča.neivem či by ste vy ,,Terezka,, mala taku odvahu prist na javisko a spievat,tancova t a ešte k tomu aj hrať na harmonike.Maťka si veľmi šikovna.Veľké Diky ...A potom suz to Terchovske dni a nie dake ine...A myslim,že je na každom kto si koho zvolí na program.prepana krala ved je to dieta.tern kto už nadava na dieta nemoze mat ani kusok srdca.Bez chrbtovej kosti!!!!!!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
 
 
+13 # zuzanka 08.08.2012 19:49
zuzanka
Ja si myslím, že to Lúčnica "pokazila" vystúpenie ĽH Martinky Bobáňovej,resp. že by sobotňajší program bol dostatočne kvalitný aj bez Lúčnice, pretože ako sa ukázalo Lúčnica je už len pojem a nič viac. Bola som na ich vystúpení pred 4 rokmi a bolo to, to isté. A keď dokážu malé deti tancovať a spievať zároveň, tak myslím, že by to mali dokázať aj kapacity z Lúčnice. Je jasné, že Lúčnica na čele s p. prof. Nosáľom si zaslúži náš obdiv, ale tvrdiť, že malé deti, skazili ich program je prehnané.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.