unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Terchovský Hrachovrat 2012 - majstrovstvá vo varení hrachovej kaše

hrachovratDo zoznamu populárnych súťaží vo varení gulášu alebo bryndzových halušiek čoskoro pribudne ďalšia, ktorá bude mať slovenskú premiéru v sobotu 21. júla 2012 pod sochou Jánošíka v Terchovej. Preteky vo varení hrachovej kaše, hrachové špeciality, hrach, sú leitmotívom pilotného ročníka podujatia Terchovský Hrachovrat 2012. „Podujatie Terchovský Hrachovrat je založený na jedinečnej legende – osudovosti hrachu v živote terchovského rodáka Juraja Jánošíka. Hrach ako Jánošíkova osudová plodina sa v rôznych formách využitia a spracovania počas jednodňového festivalu Hrachovrat prinavráti do Terchovej, aby oživila spomienku na Jánošíka a jeho obdobie," povedal na úvod Boris Schubert, riaditeľ Považského múzea v Žiline.

Od 10,00 hod. čaká návštevníkov Hrachovratu bohatý kultúrny a gastronomický program. Hudobné vystúpenia ĽH Ďuranovcov z terchovskej doliny a FS Javorníček z Hvozdnice a Štiavnika, zbojnícke ľudové piesne v podaní folkloristu Martina Leuka, jánošíkovské divadelné improvizácie žilinského súboru Kapor na scéne sú hlavným programom dňa.

hrachova-polievkaSamotné varenie hrachovej kaše bude prebiehať v obedňajších hodinách. Až na kotlík, ktorý si súťažiaci musia zabezpečiť sami, im budú poskytnuté všetky potrebné suroviny a drevo. Víťazné družstvo bude odmenené atraktívnou vecnou cenou,“ hovorí Marián Bárdiovský, jeden z organizátorov podujatia a riaditeľ hotelového zariadenia v Terchovej.

Sprievodný program celého dňa bude taktiež veľmi zaujímavý. Ukážky tradičných remesiel, hrachové zábavky pre deti, skákanie cez vatru, a ďalšie aktivity budú prebiehať až do večera. Počas dňa sa bude konať zbierka zaujímavých receptov z hrachu.
Pevne veríme, že nám počasie bude priať a sviatok hrachu vo forme kulinárskej, zábavnej a edukačnej si nájde svojich priaznivcov,“ dodal na záver Boris Schubert.

hrachovrat 2012Vstup na podujatie je bezplatný, prihlášku na preteky vo varení hrachovej kaše na www.pmza.sk

Organizátorom podujatia Terchovský Hrachovrat 2012 v sobotu 21. júla 2012, konajúceho sa pod sochou Jánošíka je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.