unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Výstava CESTAMI PONAD HORIZONT

VystavaVNitre 52

Leonardo Da Vinci povedal: "Niet veľkého umenia bez opravdivej lásky k ľudstvu." Umenie Petra Chmelu a Beáty Krasňanskej skutočne dýcha láskou. Láskou k Bohu, ľuďom a samozrejme k samotnému procesu ich tvorby. Títo umelci otvorili v nitrianskej synaóge spoločnú výstavu CESTAMI PONAD HORIZONT slávnostnou vernisážou.

 

Peter Chmela je dokumentarista, filmár, režisér, básnik a fotograf, ktorému prednedávnom vyšla aj kniha fotografií s názvom Fragmenty Okamihu. Na výstave prispel svojimi čiernobielymi fotografiami rôznych miest Slovenska, pamiatok zapísaných v UNESCO, ako aj zo zahraničných ciest.

Povolaním Beaty Krasňanskej je podľa jej slov byť reštaurátorkou a zjavovať krásu tam, kde by ju človek najmenej očakával. Umeniu sa venuje prakticky každý deň v ateliéri. Obdivovať môžeme jej olejomaľby, pod jej rukami zreštaurované obrazy a sochy, či tvorbu na drevo. V synagóge predstavuje artefakty z Izraela a cyrilometodskú tématiku.

Po hudobných vstupoch obaja autori darovali svoje diela Marekovi Hattasovi, primátorovi mesta Nitra. Diela si prevzal aj nitriansky biskup Viliam Judák, tiež Peter Schwarz - predseda ŽNO Nitra, dekan farnosti Hlohovec Jozef Schwarz. Ikony a fotografie si odniesol aj Jozef Dávidík, starosta obce Terchová, kde sa živo už tridsať rokov zachovávajú cyrilometodské dni.

Výstavu CESTAMI PONAD HORIZONT si budete v Nitrianskej synagóge môcť pozrieť ešte do konca októbra.

Reportáž


Lívia Doležalová

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.