unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Terchovská muzika v UNESCO!!!

unesco-terchova-oklepMedzivládny výbor UNESCO na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva 5.decembra 2013 o 11.27h miestneho času  (8.27h slovenského) v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o  zápise Terchovskej muziky do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

 

Kratka sprava o atmosfere:

Hlasovanie o zápise jednotlivých prvkov do Reprezentačného zoznamu NKD ľudstva je vždy sprevádzané silnými emóciami. Krajiny ktoré sú v očakávaní, že na základe posudkov expertov budú ich nominované prvky zapísané do zoznamu majú obyčajne početné delegácie ktoré sprevádzajú aj mnohí nositelia tradícií ktoré korešpondujú s nominovaným prvkom. Krajiny ktoré nedostali odporúčanie poradného orgánu ani expertov zasa zo všetkých síl diskutujú a bojujú aspoň o šancu doplniť a opraviť nominačné spisy. V plnej miere sa aj na tomto zasadnutí ukazujé aj politický boj, rôzne lobistické skupiny sa snažia získať podporu ostatných delegátov a pod. Niekedy je úspešnejšia diplomacia, inokedy zasa nezávislý názor expertov na nehmotné kultúrne dedičstvo.

Našťasstie nominačný spis pre zápis prvku Terchovská muzika bol veľmi kvalitne spracovaný a mal vynikajúce hodnotenie aj od expertov aj od poradného orgánu medzivládneho výboru UNESCO pre NKD. Od rána sme všetci netrpezlivo očakávali kedy príde na rad Slovensko. Asi hodinu po začiatku rokovania bol auditóriu prezentovaný prvok Terchovská muzika. Po prednesení hodnotiacej správy ktorá odporučila Terchovskú muziku zapísať do zoznamu, bol prvok Terchovská muzika bez pripomienok zaradený do Reprezentatívneho zoznamu NKD ľudstva. Vedúci slovenskej delegácie Juraj Hamar poďakoval UNESCO za celý proces hodnotenia, ocenil podporu expertov a poďakoval ministerstvu kultúry Azerbajdžanu za milé prijatie, príjemnú atmosféru a vynikajúcu organizáciu celého 8. zasadnutia Medzivládneho výboru pre NKD UNESCO. Navšetkých delegátov opäť k potleskusledoval veľký aplauz a gratulácie mnohých štátov k zápisu Terchovskej muziky do zoznamu. To už do rokovacej sály prišla hrajúc Terchovská muzika ktorá strhla všetkých delgátov opäť k potlesku. Na záver sa k muzike pridali spevom a tancom aj členovia delegácie Ľubica Voľanská a Juraj Hamar. Po opustení rokovacej sály Nasledovali ďalšie gratulácie, fotografovanie s muzikantmi, rozhovory ale aj pozvania na rôzne festivaly... Všetci sme boli veľmi dojatí, bol to naozaj mimoriadny zážitok.

doc.Mgr. Juraj Hamar, PhD., vedúci slovenskej delegácie na 8. zasadnutí Medzivládneho výboru UNESCO pre Nehmotné kultúrne dedičstvo, Baku, Azerbajdžan, 5. 12.2013

Fotografie

Článok na TA3
Strávy RTVS - 20:30min
Článok SME

Video Terchovská muzika

DOKUMENT

dokument-unesco

Komentáre ku článku:   

 
+4 # Ján Serbák 05.12.2013 10:01
Gratulujem Terchovčanom!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+9 # Ján Miho 05.12.2013 10:29
Je to pečiatka kvality terchovskej muziky... :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+5 # Petr Pančocha 05.12.2013 12:44
Všem moc blahopřeji k tomuto ocenění a hlavně Muchovcom. Určitě se velkou mírou zasloužil Rudo Patrnčiak. A už jsme tam spolu i s Jízdů králů.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+2 # Dagmar Bruncková 05.12.2013 13:24
Srdečne gratulujem, zaslúžene.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+2 # Viliam Berešík 06.12.2013 09:28
Všetkým Tým, ktorí sa zaslúžili o výrazné zviditeľnenie Terchovej a Terchovskej muziky vo svete srdečne blahoželám.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Stanislav Otruba 07.12.2013 22:18
Gratulujem .Dobrá robota.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+3 # Jurkozbojnik 17.12.2013 20:20
Super :-) a len tak mimochodom, v čase 4:50 vidno Holúbkovú roveň bez chalúp
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+4 # Peter Š. 25.12.2013 00:43
Gratulujem.
Som rád že sa takéto niečo podarilo práve Terchovskej muzike.Pre Terchovskú muziku je to určite veľké medzinárodné uznanie, zviditeľnenie samotnej Terchovej a Slovenskej republiky.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # Jozka Kaceriakova 12.03.2014 08:37
Super a srdecne gratulujem s Budmeric
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.