unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Výzva občanom Terchovej

vyzvaNa základe opatrení Vlády SR, ktorá nariadila Úradu verejného zdravotníctva SR prijať nasledovné opatrenia na ochranu verejného zdravia s účinnosťou od 16. marca od 6.00 h sa na obdobie 14 dní zakazuje maloobchodný predaj a predaj služieb v prevádzkach okrem:

 

  • predajní potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajní potravín na výživové účely pre dojčatá a malé deti a predajní potravín na osobitné lekárske účely,
  • lekárni a predajní zdravotníckych pomôcok,
  • drogérií,
  • predajní pohonných hmôt a palív,
  • predajní novín a tlačovín,
  • predajne krmív a ďalších potrieb pre zvieratá vrátane veterinárnych ambulancií,
  • prevádzok telekomunikačných operátorov,
  • prevádzok verejného stravovania a stánky s rýchlym občerstvením,
  • prevádzok poštových, bankových a poisťovacích služieb,
  • prevádzok internetových obchodov (eshopov) a donáškových služieb.

To znamená, že v našej obci sú otvorené iba prevádzky a služby uvedených zameraní.


Vážení spoluobčania, tento stav núdze, ktorý bol vyhlásený vládou SR, netreba brať na ľahkú váhu.


Z uvedeného dôvodu žiadame:

Vysokoškolských študentov a stredoškolákov, ktorí dostali voľno na 14 dní dnešným dňom, aby si nezamieňali toto opatrenie s voľným pohybom po obci.

Rodičov žiakov základnej školy s materskou školou, aby minimalizovali pohyb našich detí po obci.

Seniorov, aby si zabezpečili nákupy najmä prostredníctvom svojich blízkych, pretože práve starší spoluobčania sú najviac ohrození a je potrebné, aby sa zdržiavali výlučne doma. V prípade ak niekto nemá možnosť zabezpečiť si nákup takýmto spôsobom, kontaktujte obecný úrad na tel. čísle 0903528113, kde bude dohodnutý spôsob zabezpečenia nákupu.

Všetkých občanov

aby obmedzili pohyb po obci na minimum a zdržiavali sa najmä doma, aby navštevovali otvorené predajne a služby v našej obci v minimálnom dennom počte, rozmyslite si, čo chcete kupovať a nechoďte do predajní aj dva tri krát za deň, urobte si zásoby aspoň na dva dni, aby sa minimalizoval Váš pohyb po obci a kontakt s predavačkami, ktoré sú v tejto chvíli najzraniteľnejšími osobami.

Dôrazne Vás upozorňujeme, nechoďte do predajní a podľa možnosti ani na verejné priestranstvá bez ochranného rúška, používajte ochranné rúška aj pri voľnom pohybe po obci,

Občanov a rodinných príslušníkov, ktorí majú cestovateľskú anamnézu čiže pricestovali zo zahraničia, ktorí sú taktiež ohrození, aby brali pokyny Úradu vlády SR a Úradu verejného zdravotníctva SR nie na ľahkú váhu, ale aby okamžite dodržiavali 14 dňovú prísnu domácu karanténu. Uvedomte si, že aj keď sa možno dobre cítite, môžete byť nositeľmi tohto vírusu a Vaše ľahostajné správanie môže spôsobiť v našej obci veľmi závažné následky. Na základe uvedeného opatrenia, v prípade ak niekto poruší túto 14 dňovú domácu karanténu, môže ho ktorýkoľvek občan nahlásiť na polícii na číslo 158 a takýto nezodpovedný občan môže dostať pokutu až do výšky 1659.-€.

Žiadosť o pomoc pri šití ochranných rúšok

Naša Obec Terchová mala objednané rúška a respirátory pre všetkých občanov, ktoré mali byť dodané začiatkom tohto týždňa, ale dodávateľ nám dnes oznámil, že tieto nebudú dodané.

Vzhľadom k tomu, že v súčasnosti je situácia s rúškami odkázaná na pomoc štátu, žiadame domáce krajčírky o pomoc so šitím ochranných rúšok, ktoré by sme chceli v prvom rade distribuovať najmä naším starším občanom. Rúška by sa mali doma dať oprať, či ožehliť a znova použiť. Návody na výrobu takých rúšok je možné získať na internete.

Uvítame, ak by ste pomohli a mali niekto záujem pomôcť so šitím rúšok pre našich občanov, kontaktujte prosím obecný úrad.

Žiadame aj občanov, ktorí sú trochu zruční, aby si tieto rúška ušili aspoň pre seba a rodinných príslušníkov a nespoliehali sa iba na pomoc ostatných.

Vážení spoluobčania, nehanbite sa za to, že tieto rúška budeme nosiť možno dva týždne, možno mesiac, chránime tým seba, ale aj osoby, ktoré nám môžu pomáhať, preto nebuďme ľahostajní k tomuto v tejto vážnej situácií.

Obec Terchová ďalej vyzýva všetkých ľudí , ktorí sa nachádzajú v našej obci k zodpovednosti a nepodceňovaniu situácie spojenej so šírením koronavírusu. Zároveň vyzývame všetkých k dodržiavaniu opatrení vydaných Ústredným krízovým štábom Slovenskej republiky.

Obec Terchová vyzýva návštevníkov a turistov, ktorí majú cestovateľskú anamnézu čiže pricestovali zo zahraničia, aby počas platnosti preventívnych opatrení mimoriadnej situácie rešpektovali nariadenia vydané Ústredným krízovým štábom Slovenskej republiky a svojím správaním neohrozovali našu obec a zdravie ľudí.

Vyzývame ubytovateľov, aby z preventívnych dôvodov počas tohto obdobia dbali na preventívne opatrenia a preverili si cestovateľskú anamnézu ubytovaných hostí.

Ďakujeme za pochopenie a rešpektovanie výziev. Je to v záujme zdravia nás všetkých.

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.