unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Koronavírus - usmernenia platné od 25. marca 2020

covid-korona-ilustr12032020Dôchodci v núdzi,  ktorí potrebujú pomoc nech volajú na 041/5695138 v čase od 8.00 - 11.00 hod

Úrad verejného zdravotníctva SR na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR prostredníctvom vydania opatrení zabezpečí na úseku verejného zdravotníctva nasledovné:

Vláda SR prijala viaceré opatrenia v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19 (koronavírus). Ľudia budú povinní nosiť ochranné rúška, dôchodcovia by mali čo najviac obmedziť pohyb mimo svojich bytov, Ministerstvo zdravotníctva SR vyčlení nemocnice na liečbu koronavírusu a mnohé ďalšie opatrenia.

ZDRAVOTNÍCTVO a ÚVZ

 • Zavedie sa povinné nosenie ochranných rúšok, ktoré zakrývajú nos a ústa, mimo svojho domu či bytu. Ľudia v radoch budú musieť dodržiavať dvojmetrový rozostup. Od konca marca sa bude pri vstupe do nemocníc, obchodov, fabrikách, či iných miest, kde sa hromadia ľudia, merať ľuďom telesná teplota.
 • Na Slovensku by mali byť tri nemocnice vyčlenené na liečbu ochorenia COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva má pripraviť reprofilizáciu nemocníc tak, aby bola jedna na západe, východe a strede krajiny. V ostatných nemocniciach majú byť samostatné pavilóny.
 • Vláda nakúpi v najbližších hodinách 200.000 testov na ochorenie COVID-19, nepôjde o rýchlotesty.
 • Policajti i vojaci budú prítomní v tých zdravotných zariadeniach, kde vznikajú problémy.
 • Štát pred každou nemocnicou, kde sa realizujú odbery, zriadi odberné miesta, kde môže prísť pacient autom. Priamo odtiaľ mu spravia zdravotníci stery.
 • Štát zároveň zakáže vývoz potrebných liekov mimo SR. MZ SR dostalo úlohu aby identifikovalo lieky a osobné ochranné prostriedky, ktoré nevyhnutne potrebujeme na zabezpečenie riadneho chodu našich nemocníc a ambulancií, na tieto sa vydá zákaz vývozu. Budeme držať určité množstvo liekov, aby sme sa nedostali do situácie, že sa vyvezú a budú nám chýbať.
 • MZ SR pripraví v skrátenom legislatívnom konaní opatrenie týkajúce sa odsunutia povinnosti vykonávať preventívne zdravotné prehliadky
 • MZ SR bude so zdravotnými poisťovňami rokovať o garancii financovania pre ambulantný sektor – minimálne 75percent z platby za minulý rok
 • Rezort obrany identifikuje tých príslušníkov armády, ktorých môžeme predbežne zaškoliť do pozície sanitárov, ak by bolo nevyhnutné.
 • Predlžuje sa platnosť zákazu fyzickým a právnickým osobám organizovať hromadné podujatia až do odvolania.

SENIORI

 • Núdzový stav bude platiť v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť. Štát chce týmto chrániť seniorov, ktorí sú v prípade pandémie nového koronavírusu najzraniteľnejšou skupinou. Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň uzavrie činnosť denných stacionárov a pre sociálne zariadenia vydá prísny epidemiologický režim. Návštevy v domovoch dôchodcov sú naďalej zakázané.
 • Pre seniorov nad 65 rokov sa zároveň určia špeciálne otváracie hodiny v obchodoch, a to od 9.00 do 12.00 h.
 • Dôchodcovia majú vychádzať zo svojho domu či bytu len v nevyhnutých prípadoch. Štát seniorom odporúča, aby radšej požiadali o pomoc iných, eliminovali sociálny kontakt s druhými ľuďmi, a to aj s rodinnými príslušníkmi. Vláda je pripravená v prípade nutnosti aj prijať zákaz vychádzania pre konkrétne skupiny ľudí. Mestá a obce majú zriadiť telefónne linky pre seniorov za účelom objednania si donášky potravín.

OBCHODY, DOPRAVA. MÉDIÁ

 • Potraviny, drogérie, trafiky či obchody s predajom krmív pre zvieratá budú vždy v nedeľu zatvorené. Pôjde o sanitárny deň a deň, keď si majú oddýchnuť zamestnanci.
 • Ruší sa bezplatná železničná doprava pre študentov, pokiaľ budú uzatvorené školy
 • Prijme sa legislatíva v skrátenom legislatívnom konaní, aby mohol štát využívať dáta od mobilných operátorov
 • Vláda požiada riaditeľa RTVS, aby zabezpečil každý deň o 18.00 h vysielanie sv. omše. Médiá sa majú viac využívať na komunikáciu s verejnosťou, inštrukcie pre ľudí a cielenú kampaň pre rizikové skupiny.
 • Minister dopravy má vyrokovať s mobilnými operátormi možnosť zasielania cielených správ na cieľové skupiny ľudí.

 

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.