unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

O Cyrilometodských dňoch 2018

reportaz-cmd-18Nedávno skončený XXIX. ročník Cyrilometodských dní v Terchovej ponúkol záujemcom tradične atraktívny a inšpiratívny program. Okrem duchovného pokrmu v ňom mali zastúpenie vážna, sakrálna, dychová i etnická hudba, divadelné predstavenie. Pre milovníkov výtvarného umenia pripravili organizátori hotový bonbónik – výstavu malieb renomovaného všestranného tvorcu Vincenta Hložníka, ktoré daroval na Národný poklad SR.

Veľký divácky záujem sprevádzal aj slávnostnú prezentáciu druhej knihy o Terchovej. Cyrilo-metodskú svätú omšu na pútnickom vrchu Oravcove celebroval žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis. Osobitne sa treba  zmieniť o návšteve prezidenta Macedónskej republiky Gjorgeho Ivanova, ktorá bola vyvrcholením doterajšej, obojstranne prospešnej terchovsko-macedónskej spolupráce v oblasti duchovného života a výmeny kultúrnych hodnôt. Ako odznelo počas slávnostného prijatia prezidenta Ivanova na pôde obecného úradu, zainteresovaní veria, že táto návšteva prispeje k ďalšiemu prehĺbeniu vzájomných vzťahov medzi obidvoma krajinami. Spája nás nielen jedinečné cyrilo-metodské dedičstvo a jeho univerzálne posolstvo, ale i ďalšie historické súvislosti.   

 

Záverečným programom tohtoročných vydarených Cyrilometodských dní bol galakoncert.  V preplnenom miestnom chráme účinkovali špičkové slovenské umelecké telesá a sólisti. Organizátori už začali uvažovať o programovej skladbe jubilejného tridsiateho ročníka podujatia, rozvíjajúceho nadčasový odkaz misie slovanských apoštolov a spolupatrónov Európy, ktorým je zasvätený rímskokatolícky kostol v Terchovej.

Peter Cabadaj

Fotogaléria

Reportáž:

 

   

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.

Partneri Cyrilometodských dní 2018

partneri-cmd-118

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.