unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Jánošíkove dni 2016

Udelenie čestného občianstva a ceny obce Terchová

DSC 6345Pri príležitosti 54. ročníka Jánošíkových dní sa konalo slávnostné zasadnutie obecného zastupiteľstva obce Terchová, počas ktorého bolo udelené Čestné občianstvo nášmu rodákovi a šéfdramaturgovi Jánošíkových dní pánovi Petrovi Cabadajovi za významné zásluhy o všestranný kultúrny rozvoj Terchovej a širokospektrálnu propagáciu Jánošíkovho kraja v domácom i medzinárodnom meradle. Cena obce Terchová bola udelená českej nekomerčnej neziskovej televízii, TV NOE za propagáciu a šírenie dobrého mena našej obce, jej ľudových tradícií a cyrilo-metodského duchovného odkazu.

Rekord v Terchovej!

heligonkari-rekordAktuálny ročník Jánošíkových dní v Terchovej okorenilo rekordné podujatie. Na jednom pódiu sa zišlo a zahralo doteraz najväčšie množstvo heligonkárov. Obec Terchová tak získala zápis v Knihe slovenských rekordov.

Krásne kúsky od Antonína Hlaváčka, Delície, Hohnery i heligónky od Jelínkovcov. Všetko nástroje, ktoré majú na ľavej strane osadené takzvané heligónové hlasy, ktoré pri hre vydávajú mohutný zvuk pripomínajúci hlas heligónu z dychového orchestra. Niektorí prišli v krojoch, iní v civilnom oblečení. Najmladší Peťko mal len štyri roky. Najstarší Stano Mihalčatin 74 rokov. Všetci si pred rekordom v duchu precvičovali terchovskú hymnu „V pondelek doma nebudem.“

Zhrnutie nedeľného programu Jánošíkových dní v Terchovej

DSC 2351Záverečný program 54. ročníka Jánošíkových dní začal v Kostole sv. Cyrila a Metoda, kde sa uskutočnila svätá omša za nositeľov ľudových tradícii. Po nej sa dianie presunulo pred budovu obecného úradu, kde štartoval konský vozový sprievod. Pod sochou Juraja Jánošíka sa divákom predstavili okrem furmanov a ich muzík aj BABKINY VNUKI (Rusko) a FSk HATALOVČAN. Amfiteáter hostil program s názvom V SÚZVUKU S DOMOVOM AJ SO SVETOM. Finále 54. ročníka Jánošíkových dní sa uskutočnil pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. Vystúpili spojené muziky terchovské, folklórne súbory Rovňan  z Veľkého Rovného, Kysučan z Čadce, Rosička, rosa... a OZ Armina a jej rodina z Dolného Kubína, Salatín z Ružomberka, Kalužiar z Martina, gajdošská ľudová hudba Beskyd z Oravskej Polhory, multiinštrumentalista Ľubomír Párička  + hosť FS Podpoľanec z Detvy.

Zhrnutie sobotňajšieho programu Jánošíkových dní v Terchovej

DSC 2527Sobotňajší program začal už o 9:00 hod v šapitó, kde vystúpila Kysucká muzika ŠTEFANA STOPKU, FS STRANÍK, HELIGÓNKY z Kysúc (Matúš Hodás z Kysuckého Lieskovca, Katka a dedko Kubačákovci z Turzovky), Mužský spevácky spolok JAROVCE, BYSTRICKÁ KASŇA A VLASTA MUDRÍKOVÁ. Medzitým sa v budove Terchovskej galérie umenia na obecnom úrade uskutočnila vernisáž výstavy Zdena Horeckého s výberom jeho tvorby.

Zhrnutie piatkového programu Jánošíkových dní v Terchovej

REE 4542 - reefe WEBSIZEPiatkový program Jánošíkových dní v Terchovej začal už od 15:00 hod. v šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami, kde sa publiku predsavili Trombitáši ŠTEFÁNIKOVCI ĽH LACHOVČEK, FS DREVÁR, Detská ĽH BREZINKA. V programe s názvom„DUDALI DUDÁNKY, KEĎ IŠLI OD HANKY...“ sa predstavili FS Považan – seniori, FS Rovňan, Oprášené krpce, zakladajúci členovia FS Rozsutec. Po nich zanôtila Nebeská muzika.

Zhrnutie štvrtkového programu Jánošíkových dní v Terchovej

DSC 1489Úvodný, štvrtkový, program Jánošíkových dní už tradične odštartoval v Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline, kde sa uskutočnila vernisáž výstavy s názvom MÔJ VIENOK ZELENÝ DOLU VODOU PADÁ... Podvečer sa v Kultúrnom dome Andreja Hlinku v Terchovej uskutočnil program venovaný jubileám. Zároveň sa premietal film o Milanovi Chvastekovi, Keď som šiel do neba, šiel som po rebríku... V programe účinkovali Peter Cabadaj, Ľubomír Feldek, Erika a Janko Chvastekovci, Marián Grupač, Anna Hulejová s vnučkou Simonkou, Helena Zahradníková, Adam Jariabka, FS Oravan – senior z Nižnej na Orave, FS Vtáčnik z Prievidze, Igor Kovačovič a Roman Malatinec, muzikanti, speváci, rodáci a pamätníci z Terchovej.

Program Jánošíkových dní 2016

 AWG5726Jánošíkove dni si v roku 2016 zažijú už svoje 54. pokračovanie. Počas štyroch dní od štvrtka 4. augusta až do nedele 7. augusta 2016 sa návštevníci Terchovej môžu tešiť na bohatý a pestrý folklórny program obohatený o rôzne sprievodné podujatia. Terchová sa v týchto dňoch stane centrom pre priaznivcov slovenského, ale taktiež medzinárodného folklóru. Aj tento rok sa okrem domácich folklórnych súborov predstavia aj súbory zo zahraničia, konkrétne súbory z Českej republiky, Slovinska, či dokonca Ruska. Chýbať nebudú ani programy venované deťom a seniorom, ktoré sa už udomácnili v programe Jánošíkových dní. Tohtoročnou novinkou bude škola hrania na heligónku pod vedením M. Čerňanského a majstra sveta R. Gotera. Po skončení piatkového a sobotňajšieho galaprogramu sa môžete tešiť na tanečnú zábavu, ktorá budú tento rok prebiehať až na dvoch tanečných parketoch. Jeden bude situovaný tradične v šapitó pod amfiteátrom nad Bôrami a druhý bude umiestnený v priestoroch RIC Terchovec. Tešíme sa na vás v Terchovej.

Infoservis Jánošíkových dní 2016

DSC 0480Blížiaci sa  54. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča, sa uskutoční v dňoch 4. až 7. augusta  2016. Hlavným organizátorom podujatia je Obec Terchová, spoluorganizátormi sú Žilinský samosprávny kraj
a Krajské kultúrne stredisko v Žiline, s finančným prispením Fondu na podporu umenia. Už celé štvrťstoročie má tento populárny a divácky vyhľadávaný festival medzinárodný charakter a za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta.

Vstupenky na Jánošíkove dni 2016

zhodnotenie-amfikOrganizačný štáb zverejnil cenník vstupného na Jánošíkove dni 2016, ktoré sa uskutočnia od 4. do 7. augusta 2016 v Terchovej. Na program, ktorý sa bude konať v šapitó je vstup voľný. Lístky si budete môcť zakúpiť v predpredaji na portáli predpredaj.sk alebo priamo na mieste v areáli festivalu.

Výsledky súťaže o 10 permanentných vstupeniek na Jánošíkove dni 2016

jan-dni-pozvanka3Prinášame vám výsledky súťaže o 10 permanentných vstupeniek na 54. ročník Jánošíkových dní v Terchovej. Do súťaže nám celkovo prišlo 149 emailov z toho podmienky pre zaradenie do súťaže splnilo 147 emailov. Z toho nám prišlo 6 nesprávnych a 141 správnych odpovedí. Zo správnych odpovedí sme vyžrebovali piatich výhercov, ktorí si odnášajú po dve permanentky na Jánošíkove dni 2016. Výhercom srdečne gratulujeme! Vidíme sa v Terchovej!

 

partneri-2016

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.