unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Zhrnutie sobotňajšieho programu Jánošíkových dní v Terchovej

DSC 2527Sobotňajší program začal už o 9:00 hod v šapitó, kde vystúpila Kysucká muzika ŠTEFANA STOPKU, FS STRANÍK, HELIGÓNKY z Kysúc (Matúš Hodás z Kysuckého Lieskovca, Katka a dedko Kubačákovci z Turzovky), Mužský spevácky spolok JAROVCE, BYSTRICKÁ KASŇA A VLASTA MUDRÍKOVÁ. Medzitým sa v budove Terchovskej galérie umenia na obecnom úrade uskutočnila vernisáž výstavy Zdena Horeckého s výberom jeho tvorby.

Na pravé poludnie vystúpili detské folklórne súbory Chotárik z Terchovej, Lieska zo Žiliny, Malé Lúčiarky, Lúčik z Turčianskych Teplíc, Polhorská muzika, Studnička spod Babej Hory z Oravskej Polhory, Trnkárik zo Žaškova, Oščadnička z Oščadnice, Liptáčik z Ružomberka, Cindruška z Liptovského Hrádku, Adrián Matis z Oravskej Polhory, Eva Pindiaková zo Sihelného, Sofia Králiková zo Starej Bystrice.

Po nich sa predstavili seniori folklórnych súborov Ekonóm – seniori z Bratislavy, Senior Vršatec z Dubnice nad Váhom, Jánošík – senior z Partizánskeho, Magurák z Kežmarku, Vagonár – Stará škola z Popradu, Devín – seniori z Bratislavy, FSk Rovina z Dlhého Klčova, ŽSK Čemerňanka z Pustého Čemerného, MFSS Hnojňaňe, Zemplínska Svojina z Michaloviec, MSK Hájiček z Chrenovca-Brusna, Imro Oravec, Dušan Frko a ďalší.

Pre nadšencov kinematografie bolo v kultúrnom dome pripravené premietanie prvého slovenského celovečerného kresleného filmu Zbojník Jurko pri príležitosti 40. výročia jeho nakrútenia.

V šapitó sa podvečer predstavili detské folklórne súbory z Terchovej, MSS LIDOVEC, HNOJŇAŇE ČEMERŇANKA DVOJO zo Zemplína.

Potom sa stala Terchová metropolou Heligónky. Na úvod sa uskutočnila škola hry na tento nádherný hudobný nástroj a následne sa Terchová zapísala do knihy rekordov vďaka najväčšiemu počtu spoločne hrajúcich heligónkarov na jednom mieste.

Večerný galaprogram na amfiteátri s názvom „HEJ LEBO TANCUJ, LEBO PÍSKAJ...“ sa niesol v skutku skvelej atmosfére vďaka skupinám Babkiny vnuki (Rusko), SLPT Žerotín (Česko), heligónkovej paráde Roberta Gotera (Slovinsko) a Martina Čerňanského s Krasňacami a FS Mostár Na záver nesmel chýbať monumentálny Terchovský symfonický orchester.

Po ohňostroji sa návštevníci zabávali v šapitó pri ľudovej hudbe Mareka Krištofíka a na ľudovej veselici v RIC Terchovec, kde hrala BOROVIENKA z Lančára.

Nenechajte si újsť ani nedeľu a záverečný program 54. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej.

Fotografie - Autor: Milan Kosec
Fotografie - Autor: Perer Reefee
Fotografie - Autor: Frantošek Mucha
Zdeno Horecký vernisáž obrazov - Autor: František Mucha
Všetky informácie o Jánošíkových dňoch

Fotoreport - František Mucha


Fotoreport: Zdeno Horecký vernisáž obrazov - František Mucha


Komentáre ku článku:   

 
+6 # PETER KOSUT 07.08.2016 19:39
Dobry podvecer.. sobotnajsi program chvalim velmi dobry vyber interpretov okrem suboru ktory otvaral sobotnajsi galavecer v amfiku pod BORAMI ..ich vystupenie nemalo nic spolocne s folklornym vystupenim ...myslim ze niesom jediny ktory zdiela tento nazor... Usporiadatelia inač zvladli cely festival na jednotku s pozdravom Peter Košút Topolčany
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+2 # peter1 07.08.2016 21:48
Citovanie PETER KOSUT:
Dobry podvecer.. sobotnajsi program chvalim velmi dobry vyber interpretov okrem suboru ktory otvaral sobotnajsi galavecer v amfiku pod BORAMI ..ich vystupenie nemalo nic spolocne s folklornym vystupenim ...myslim ze niesom jediny ktory zdiela tento nazor... Usporiadatelia inač zvladli cely festival na jednotku s pozdravom Peter Košút Topolčany

stotožňujem sa s komentárom. a bolo strasne zbytočne dlhé.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # Jakub 11.08.2016 17:08
Co je podla vas (pre vas) "folklorne vystupenie"?... PS: program sa nazyval Vytvorila dedina, tancuje mesto....uz len nazov by mal cloveku nieco napovedat o tom, ze to asi nebude klasicke "folklorne vystupenie" ake si predstavujete.. .
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+4 # ján vidrnák 08.08.2016 18:39
Dobrý deň, pripájam sa k vyjadreniu v predchádzajúcom komentári. Sam som folklorista. Niektorí ľudia čo sedeli okolo mňa tomu ani poriadne nerozumeli a strašne im vadil dlhy program čo mali. Stále to bolo o tom istom (okrem začiatku) čo sa týka krokovej variácie. Ja toto teleso poznám a viem, že sú veľmi dobrí tanečníci. Veľmi dobrí boli rusi, prvýkrát som mal možnosť vidieť spievať rusov na živo.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+2 # Dagmar 11.08.2016 13:27
Dobrý deň! Ja si myslím, že prvý program Vytvorila dedina, tancuje mesto divákom povedal aspoň niečo, narozdiel od rokovofolklórne ho zoskupenia z Ruska, ktoré bolo stelesnením gýču, koniec koncov tak ako celý festival. Terchová nedostala dotácie preto, že nevie, čo je to folklór a vkus. Smutné, ale pravdivé. Kým sa tam niečo nezmení, už tam nezavítam. Je to trápna prehliadka nevkusu hejslovákov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+2 # r 16.08.2016 21:40
Suhlasim s komentarmi vyssie ze vyber ucinkujucich mohol a nemusel vyhovovat vsetkym myslim ze vyhoviet jednotlivcom je nemozne tak to ale ma byt...tazko hanit kvoli tomuto kompetentnych.. .co je vsak hanba organizatorov je to ako vyzeral priestor sapita pripominalo to v sobotu skor ako miesto kde sa sa odohrava vystupenie umelcov miesto kde sa zatvara dobytok iduci z pasienka...nepr iazen pocasia OK beriem..ta vsak je myslim tradicnou sucastou JD..poucenie sa za 55 rocnikov neprichadza...j e fakt tak neskutocne nemozne vybudovat spevnenu plochu nedajboze s odvodnenim aby voda nestala aspon pri vstupe do sapita? Umelcom a vsetkym ucinkujucim patri uznanenie ...usporiadatel om a asi najma obci patri za zabezpecenie ne-kulturneho prostredia minus verime ze to uz kompetentnym otvori oci....
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.

 

partneri-2016

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.