unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

jd-18-top

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Jánošíkove dni - 2018

 AWG5726Pripravovaný 56. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch 2. až 5. augusta 2018. Hlavným organizátorom podujatia je Obec Terchová, spoluorganizátormi sú Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline, s finančným prispením Fondu na podporu umenia. Tento populárny a divácky vyhľadávaný festival má už vyše štvrťstoročie medzinárodný charakter, pričom za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta.

Určite vás zaujíma:

Kľúčovým slovom podujatia je v tomto roku Legenda ako zdôraznenie 330. výročia narodenia jeho patróna – Juraja Jánošíka. Azda ani netreba pripomínať výsostné postavenie jánošíkovskej legendy a jej stelesnenia (nielen) v slovenskom folklóre, kultúre a umení. Napriek skutočnosti, že historický Jánošík žil 25 rokov a zbíjal iba jeden a pol roka, legendárny Jánošík žije už tri storočia.

Jánošíkove dni 2018 budú trvať štyri dni a organizátori pripravili tradične bohatý a pestrý program. Popri dominantnom folklóre nebudú chýbať koncerty world music, výstavy („A veru pošibaj koníčka ve voze...!“ vernisáž v Makovického dome v Žiline je otváracím programom festivalu; výstava Martina Benku pri príležitosti 130. výročia jeho narodenia; exteriérová výstava obrazov Party v 21. storočí), prezentácie ľudových remesiel, divadelné predstavenie Perinbaba (v naštudovaní Terchovského národného divadla), „nový cirkus“ Younak, slávnostné uvedenie knihy Rok koňa, premietanie filmov, nočné hranie, folklórstroj a iné sprievodné akcie. Osobitne treba spomenúť pokus o vytvorenie slovenského rekordu v najväčšom počte spoločne hrajúcich tamburášov v rámci folklórneho podujatia.

 Po dobrých skúsenostiach z uplynulých rokov sa opätovne uskutočnia samostatné detské programy a program seniorských telies z celého Slovenska. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ako je všeobecne známe, ide o erbové podujatie Jánošíkových dní, ktorého aktuálne 50. výročie vzniku dôstojne zarezonuje v rámci niekoľkých festivalových programov. Veľkú pozornosť púta tiež nedeľná svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta). Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru sľubuje, ako už tradične, piatkový terchovský galavečer s názvom „Keď sa jánošíci na zboj pobjerali...“, v ktorom sa predstaví folklórny výkvet Jánošíkovho kraja (3. augusta, 20.30 h). V sobotnom medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad bôrami

(4. augusta, 20.30 h) vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Česka, Chorvátska a Ukrajiny. Záverečné slovo bude, samozrejme, opätovne patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru.

56. ročník Jánošíkových dní vyvrcholí v nedeľu 5. augusta originálnym predstavovaním furmanov a muzík (12.30 h), a záverečným galaprogramom v amfiteátri Nad bôrami „Jánošík je sloboda a sloboda je večná!“ (15.00 h) – pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej. Účinkovať v ňom budú folklórne súbory, skupiny a sólisti z Terchovej, Horného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova + FS Jánošík zo Svitu ako hosť.

Komentáre ku článku:   

 
+3 # Vladimir 03.08.2018 21:36
TOTO JE SPRAVNE SLOVENSKO,SLOVE NSKO PRAVYCH SLOVAKOV KTORI ROBIA TENTO PROGRAM PRE NAROD SLOVENSKY. FANDIME -GAV-z TO.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+3 # Jan Vidrnak 05.08.2018 21:42
Nedalo mi to a nakoniec som bol na slávnostiach v Terchovej. Program za posledných 5 rokov bol výborný. Touto cestou chcem pochváliť organizátorov, že akceptovali môj návrh t.j. že počas vystúpenia symfonického orchestra na svetelných tabuliach dávali texty piesní. Ako som si zisťoval, ľudia si to pochvaľovali. Sám starosta obce mi to dne pred začiatkom svätej omše potvrdil. Čo sa týka piatkového vystúpenia by bolo dobre zlepšiť organizáciu pesničiek, nakoľko niektoré telesá hrali a spievali tú istú pesničku viackrát. Záver: som veľmi spokojný
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # Eva 14.08.2018 14:08
Na Jánošíkových dňoch som bola po tretíkrát a po ich prvej návšteve som si povedala, kde som bola preboha doteraz.. prečo som sem nevodila svoje deti? Úžasná, silná atmosféra slovenskej národnej hrdosti. Musím však poznamenať.. naozaj to nejde bez toho ohromného, na celé okolité hory rachotiaceho záverečného ohňostroja?? Celý čas som pretrpela a vôbec mi nerobil radosť, skôr naopak a verím, že nie som sama... Ohňostroj nepatrí ani do mesta, nieto do lona prírody. Veď existujú aj tiché ohňostroje. Skúste nad tým prosím pouvažovať. Inak všetko úžasne zvládnuté, patrí Vám moja veľká vďaka.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.

partneri-jd-obec

 

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.