unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Slovensky Sokrates z Terchovej - zhodnotenie

maxresdefaultV tento rok pamätných udalostí si pripomíname aj 300. výročie narodenia Adama Františka Kollára. Na jeho počesť sa pri tejto príležitosti v Terchovskej galérii umenia v Terchovej uskutočnil 20. apríla odborný seminár spojený s kultúrnym programom. Slovenský Sokrates, ako ho vďaka jeho rozsiahlym znalostiam a rozhľadenosti nazývali, pochádzal z Jánošíkovho kraja, z Terchovej.

Adam František Kollár bol významný európsky vzdelanec, dvorný radca cisárovnej Márie Terézie, ale aj riaditeľ Dvorskej knižnice vo Viedni. Pôsobil tiež ako knihovník, historik či archivár, bol tiež lingvista, básnik, editor a reformátor uhorského školstva. Ovládal viacero cudzích jazykov, zaslúžil sa o rozvoj štúdia slovanských dejín, editoval slovníky a ako ako prvý Slovák založil rozsiahlu knižnicu. Spolu s polyhistorom Matejom Belom z Očovej boli najvýznamnejšími slovenskými osvietencami v časoch Márie Terézie.

Video z odborného semináru


Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.