unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Ochotnícke divadielko Gavurka

Ochotnícke divadielko GavurkaZrodilo sa po niekoľkých stretnutiach s mladými nadšencami Štefanom Trnkom, Anežkou Balážovou, Hankou Chovancovou, Katkou Cingelovou a najmladším vynikajúcim hercom Robkom Boženíkom.

Písal sa rok 2003. Hoci nemáme času nazvyš, predsa sa môžeme pochváliť s mnohými humornými scénkami a dvoma divadelnými hrami. Účinkujeme na rôznych kultúrnych podujatiach a radi rozveseľujeme ľudí kdekoľvek (večierky a oslavy rôznych organizácií, i súkromných).

Obývačkový orchester

Obývačkový orchesterObývačkový orchester z Terchovej je rodinné zoskupenie muzikantov, ktoré sa schádza v známej obývačke No. 205 u Ruda Patrnčiaka, ktorý je zároveň aj umeleckým vedúcim súboru. Repertoár je zameraný na sakrálnu tvorbu, klasiku a terchovskú ľudovú pieseň. Počas Vianoc ho môžeme vídať na rôznych koncertných pódiách po celom Slovensku, ale i v Českej republike.

Nebeská muzika - world music z Terchovej

Nebeska Elektricka muzikaJedna prastará legenda hovorí, že terchovská zem je pozostatkom zatúlanej nebeskej hviezdy, ktorej dvorní hudobníci – nebeskí muzikanti – boli prvými osadníkmi Terchovej.“

 Nebeská muzika je jediná world music kapela v Európe, ktorá sa pri umeleckej tvorbe inšpiruje výlučne piesňami z jednej (rodnej) dediny. Obsadenie vychádza z domácej archaickej tradície, kde nesmie chýbať povestná sláčiková muzika s malou basou a viachlasný spev. Sú 1. “elektrickou” terchovskou muzikou na svete. Príležitostne si zahrajú aj na klasických, či škatuľových (krabicových) sláčikových nástrojoch. Rodnému naturelu zodpovedá ich inštrumentálny a vokálny prejav, ktorý je dynamický, temperamentný a zároveň zemitý a podmanivý.

ĽH Bratov Muchovcov

ĽH Bratov Muchovcov.txtĽudová hudba bratov Muchovcov je ďalším pokračovateľom galérie terchovských muzikantských rodov, ktoré zasvätili svoju vrodený talent zachovaniu, rozvíjaniu a propagácii folklórneho umenia tohto čarokrásneho regiónu severného Slovenska. Už niekoľko rokov majú domáci i zahraniční milovníci príležitosť spoznávať umelecké majstrovstvo bratov Muchovcov, ktoré pramení v originálnych tradíciách ľudovej tvorby kraja slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka.

Jaskyniarska skupina A. Vallu - Malá Fatra - sever

Jaskyniarska skupina A. Vallu - Malá Fatra - severSpeleologický prieskum v Malej Fatre začal Adam Vallo spolu s Vincentom Patrnčiakom a Vladimírom Marunom z Terchovej, ktorí sú aj zakladateľmi jaskyniarskej skupiny. Ako prvý začali dôkladne skúmať jaskynné priestory v Malej Fatre. Venovali sa najmä prieskumu v okolí Vyvieračky vo Vrátnej, Belskej vyvieračky, priepasti v Malom Kriváni, za Kravárskym, Kryštálovej jaskyni a iným krasovým lokalitám.

DSZ Sedmikrásky

DSZ SedmikráskyDETSKÝ SPEVÁCKY ZBOR SEDMIKRÁSKY, ktorý vznikol roku 2001 pri Základnej škole Terchová - ústredie, patrí medzi významné telesa svojho druhu. Po dvojročnej prestávke opäť pokračuje vo svojej činnosti. Jeho repertoár pozostáva z tvorby renomovaných slovenských hudobných skladateľov, ako aj z tvorby mladých hudobných tvorcov (víťazov súťaží kompozícií).
Z tématického hľadiska sa činnosť telesa upriamuje najmä na témy ľudovej a duchovnej tvorby.
Zbor má 25 členov - dievčatá od 6 do 15 rokov.

DsFS - Terchovček

DsFS - TerchovčekDsFS Terchovček pracuje od roku 2001, pod vedením manželov Miloša a Martiny Bobáňovcov z Terchovej. Zriaďovateľom je ZŠ Terchová - ústredie. V súbore pracuje 80 detí z Terchovej a blízkeho okolia. Spracúvame folklór Terchovej, v jej tradičnej autentickej podobe a snažíme sa klásť dôraz na charakteristické črty folklóru tejto rázovitej obce.
Súbor má 4 zložky - tanečnú, spevácku, heligonkársku a ľudovú hudbu.

FS - Pupov

Folklórny súbor PUPOV Folklórny súbor PUPOV vznikol 6. marca 1992 pri Miestnom kultúrnom stredisku Terchová. Je pomenovaný podľa názvu kopca, pod ktorým sa narodil legendárny hrdina Juraj Jánošík.

Súbor udržiava ľudové tradície. Má svoju muziku, dievčenskú spevácku skupinu, sólistov spevákov a inštrumentalistov, tanečnú skupinu. Muzička je v zložení: 1. husle, 2. husle, husľová kontra, violová kontra, malá basička (upravené violončelo s dvoma strunami).

ŽSS Podolie

ŽSS PodolieSkupina bola založená v roku 2000 a od jej vzniku sa v skupine vystriedalo viac, ako 20 členiek. V tomto období pracuje 10 žien a dievčat z Terchovej a susedných obcí Kubíková, Dolná Tižina a Zázriva v ustalenej zostave, ktorá sa stretáva jedenkrát týždenne v priestoroch kultúrneho domu v Terchovej. Vedúci Miloš a Martina Bobáňovci z Terchovej založili túto spevácku skupinu hlavne preto, aby nadviazali na tradície a pokračovanie dedinskej folklórnej skupiny, ktorá v minulosti zanikla.

DFS Chotár

DFS ChotárDFS Chotár pracuje pri ZŠ s MŠ Terchová Struháreň. Vedúce súboru sú Veronika Hajasová a Katarína Obselková.
DFS Chotár funguje už piaty rok a navštevujú ho deti od 5 do 15 rokov, ktoré sú rozdelené podľa veku do dvoch skupín. Tance a spevy sú orientované prevažne do terchovského regiónu, ale postupne sa deti učia aj iné, ako napríklad horehron a goral.

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.