unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Jaskyniarska skupina A. Vallu - Malá Fatra - sever

Jaskyniarska skupina A. Vallu - Malá Fatra - severSpeleologický prieskum v Malej Fatre začal Adam Vallo spolu s Vincentom Patrnčiakom a Vladimírom Marunom z Terchovej, ktorí sú aj zakladateľmi jaskyniarskej skupiny. Ako prvý začali dôkladne skúmať jaskynné priestory v Malej Fatre. Venovali sa najmä prieskumu v okolí Vyvieračky vo Vrátnej, Belskej vyvieračky, priepasti v Malom Kriváni, za Kravárskym, Kryštálovej jaskyni a iným krasovým lokalitám.

Po čase však kamaráti A. Vallu zanechali prác, preto on neskoršie zakladá novú jaskyniarsku skupinu niekedy v roku 1969. Bola už registrovaná pod správou Slovenskej Speleologickej Spoločnosti ako ,,Oblastná skupina č.16- Terchová." Táto skupina zožala najväčší úspech roku 1972, keď sa im podarilo cez starý výver preniknúť do jej podzemných priestorov. Tu už začala aj spolupráca s inými jaskyniarskymi skupinami - speleopotápači z Košíc, jask. skupina Dubnica nad Váhom a iné. V roku 1997 bola skupina preregistrovaná a mala názov "Jaskyniarska skupina Malá Fatra - sever".

V roku 1998, keď nás navždy opustil dlhoročný vedúci Adam Vallo, sa terchovskí jaskyniari rozhodli skupinu nazvať na jeho počesť, ktorá teraz nesie názov ,, Jaskyniarska skupina Adama Vallu - Malá Fatra - sever."

Skupina má 26 členov a naďalej sa venuje systematickému povrchovému prieskumu v Malej Fatre. Ďalej zabezpečuje uzávery už objavených jaskýň a taktiež ich ďalšie preskúmanie. Tiež sa venuje osvetovej práci - vyhotovenie propagačnej tabule, účasť na rôznych jaskyniarskych mítingoch.... Hlavným cieľom skupiny je nájsť v Malej Fatre skutočne pekné podzemné priestory vhodné pre sprístupnenie.

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.