unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

ĽH Bratov Muchovcov

ĽH Bratov Muchovcov.txtĽudová hudba bratov Muchovcov je ďalším pokračovateľom galérie terchovských muzikantských rodov, ktoré zasvätili svoju vrodený talent zachovaniu, rozvíjaniu a propagácii folklórneho umenia tohto čarokrásneho regiónu severného Slovenska. Už niekoľko rokov majú domáci i zahraniční milovníci príležitosť spoznávať umelecké majstrovstvo bratov Muchovcov, ktoré pramení v originálnych tradíciách ľudovej tvorby kraja slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka. Pre ich vnímanie folklóru je však charakteristické aj hľadanie nových, často experimentálnych hudobnovokálnych výrazových prostriedkov. Z bohatého žriedla terchovskej ľudovej kultúry vyťahujú dávno zabudnuté obyčaje, aby ich mohli nielen oživovať, ale i spracovávať do modernejších a aktuálnejších polôh. Je len samozrejmé, že príťažlivá harmónia hudby a slova, tak typická pre terchovský folklór, ostáva neporušená. Uvedená modernizácia a aktualizácia hudobnej zložky či textov je v prípade bratov Muchvcov fundamentom prirodzeného vývinu folklórneho umenia. Tento fakt najpresvedčivejšie demonštrovali viacerými hudobnými kazetami a CD, ktoré sa stretli nielen na Slovensku, s veľkým ohlasom. V zahraničí sa títo terchovskí muzikanti predstavili už v Nemecku, Rakúsku, Švédsku, Maďarsku, Poľsku, Bulharsku, Jemene, Taliansku, Juhoslávií, Argentíne, Iraku, Austrálií, Portugalsku, Luxembursku, Taiwane. Z medzinárodných úspechov bratov Muchovcov treba vyzdvihnúť víťazstvo v kategórií folklórnych skupín na 50. ročníku renomovaného súťažného hudobného festivalu v Langollene /Walles, Veľká Británia/ v roku 1996.

Komentáre ku článku:   

 
0 # Veronika 12.01.2014 20:20
Dobrý večer, bratia Muchovci sú super a zháňam na nich kontakt....nevi e mi náhodou niekto poradiť ako by som sa mohla s nimi spojiť?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Michal 08.10.2017 11:36
Dobrý zohnali ste ten kontakt ?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Livia 02.10.2018 16:26
Zdravim. Neviete mi poradit ako by som sa dostala k cd Muchovcov s podpismy?Chcela by som ich zakupit ako dar. Dakujemo
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.