Anketa:

Páči sa vám nápad "Zbierka dobrých nápadov"?

unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

Počasie:

Mostly Cloudy

Terchová

4°C

  • 16 Apr 2014

    AM Clouds/PM Sun 8°C 1°C

  • 17 Apr 2014

    Partly Cloudy 13°C 1°C

facebook

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Jánošíkove diery

dieryPozrite si projekt obnovy Jánošíkových dier

Jánošíkove diery alebo len Diery je sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre.

Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. V Dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Východiskom do Dier sú osady patriace do katastrálneho územia obce Terchová - Štefanová a Biely Potok. V Dolných dierach je vybudovaný náučný chodník. Horné diery sú v zimnom období uzatvorené. Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. V roku 2009 sa začala kompletná výmena oceľových konštrukcií na tejto trase.

diery1Dolné diery

Dolné diery sú sprístupnené náučným chodníkom. Nachádzajú sa v nich dva vodopády (1 m a 3,5 m), ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Nové diery

Tiesňava Nové diery sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Vybieha z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Nachádzajú sa tu 4 vodopády s výškou 1 až 2 metre, ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka. Pomenovanie dostali podľa toho, že boli z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnené ako posledné. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

diery2Horné diery

Horné diery je tiesňava potoka Diery medzi vrchmi Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Potok prekonáva prudké klesanie sústavou deviatich vodopádov s výškou 2 m až 4 m, ktoré tvoria prírodnú pamiatku Vodopády Dierového potoka. Horné diery sú pri veľkých dažďoch nepriechodné, pretože sa dajú zdolať iba pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Uzavreté sú aj v zimnom období. Vynikajú bohatstvom živočíšnych a rastlinných druhov obľubujúcich chladné a vlhké ekosystémy.

Opis turistickej trasy:

Trvanie trasy:

3,5hod - 4,5 hod.

Východiskový bod trasy:

Parkovisko pri hoteli Diery časť Terchová - Biely Potok, parkovisko Štefanová

Cieľový bod trasy:

Parkovisko pri hoteli Diery časť Terchová - Biely Potok, parkovisko Štefanová

Náročnosť:

Trasa Dolné diery je napriek rebríkom pomerne nenáročná a bežne ňou chodia aj deti. S deťmi sa však neodporúča vydať na Malý Rozsutec.

Mapa dier
Mapa dier 2

Ukázať na mape parkovisko pri hoteli Diery
Ukázať na mape parkovisko Štefanová

Video z Jánošíkovych dier

Komentáre ku článku:   

 
+12 # Martinko 24.08.2013 22:11
Martinko
Zdravím všetkých nadšencov turistiky a vyznávačov krás Slovenskej prírody. Nedávno som absolvoval túru Dolnými Dierami a Novými Dierami a ako to býva, natrafil som na skupinku mladých nadšencov turistiky, ktorí si krátili chvíľku čakania na rebríky fajčením cigariet a popíjaním plechovkového piva v rokline, ktorú celú zasmradili cigaretovým zápachom a len v kútiku duše verím,že plechovky od piva neskončili niekde pohodené v tráve. Privítal by som nejaké informačné tabule o zákaze fajčenia na turistických chodníkoch a aby to bolo monitorované a nedodržiavanie náležite potrestané kto to nebude rešpektovať.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
-13 # yago 13.10.2013 12:26
yago
Monitorovať by mali teba na psychiatrii !!! Tak fajčili a čo!!! Takéto otravné hovädá ako ty sú horšie ako fajčiari!!!!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+3 # Oluska 15.10.2013 22:43
Oluska
Citovanie yago:
Monitorovať by mali teba na psychiatrii !!! Tak fajčili a čo!!! Takéto otravné hovädá ako ty sú horšie ako fajčiari!!!!

podla mna aj fajciari mozu chodit obdivovat prirodu nieje to o tom ci si tam zapalili ,ako neviem co sa tu riesi ,dufam ,ze boli slusní a tie plechovky zachodily do smetneho kosa ...to je to co by ma trápilo a nie dym ...Ako bude k sebe toleranty ..aj ja som nefajciarka ,ale toto mi naozaj nevadi ,pokial sa neznecistuje priroda odpadkami je to ok ...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+2 # spigi 22.10.2013 20:46
spigi
som fajčiar ktorý ma rád hory ale svoje špaky aj odpadky si vždy znesiem so sebou, ale mrzí ma ze veľa nefajčiarov si svoje odpadky zanechá na mieste konzumácie tak kto je tu väčší pokrytec ja alebo tí ostatný.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # Eva K 26.10.2013 19:30
Eva K
Ja neskutočne milujem a zbožňujem Terchovú. Je to veľmi zvláštne miesto, ktoré mňa priťahuje ako magnet. A verím, že to takto cíti veľa ľudí. Ako povedal Hrušinský v jednom filme: "Alpy jsou nádherný, ale tohle, tohle te dojme". Tak sa tu nehádajte o jednej cigarete ako somári. Tiež si dám rada pivo, keď idem na Rozsutec. Čaute.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+2 # Alzbeta 27.10.2013 18:11
Alzbeta
Tento krasny slnecny vikend sme sa tiez vybrali konecne navstivit Janosikove diery. Par rodicov s detmi.
Stretli sme sa tam s partiou mladych muzov, myslim, ze v nasom veku, ktori su mozno este stale slobodni, bezdetni a tak si zivot uzivaju este stale inac, ako my uz rodicia. Pocas, myslim, celkom narocnej trase Dierami si cas kratili alkoholom. Ano, aj my si vypijeme, zabavime sa, ale na mieste na to vhodnom. Neviem, ci prave toto miesto bolo vhodne na to, aby tam boli mladi muzi doslova opity a jeden z nich az tak, ze mu robil problem zliezt dole po skalach. Ano, budme k sebe tolerantny, ale aj zodpovedny. Tak ako na ceste nie si sam a svojou nezodpovednou jazdou uhrozujes ostatnych na ceste, tak aj na tomto turisticky atraktivnom mieste svojou nerozvaznostou a nezodpovednosto u ohrozujes inych. Predstavte si, ze takto opity muz sa smykne z niekolko metroveho rebrika. Nielenze moze so sebou ztrhnut ludi, co su na rebriku za nim, ale rovnako sposobi traumu hlavne detom, ktore toho budu svedkom. A co ludia, ktori na to budu hladiet a budu mu podavat prvu pomoc, zachranari, ktori za nim budu musiet prist.
Tragedie a nastastia sa na horach spravaju, ale nemali by sa stavat preto lebo si k nimi pomahame alkoholom....
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Karlos 07.04.2014 21:30
Karlos
zdravím lidičky,chtěl jsem se informovat,jest li se někde poblíž jánošíkových dier dá přespat pod širým nebem. Jsme skupinka nadšenců přírody a chtěli bychom to našim dětem nějak ozvláštnit. díkza info
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.