unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Náučný chodník Jánošíkovým chotárom

naucny-chodnik-j-chtaromNáučný chodník Jánošíkovým chotárom je samoobslužný značený turistický chodník. Na okružnej trase dlhej 13,5km vám postupne na desiatich informačných tabuliach ponúkame zaujímavé informácie o regióne Terchovej. Dĺžka trvania chôdze je asi 6 hodín, so začiatkom a koncom v Terchovej. Chodník vedie menej náročným terénom terchovských kopaníc okolo doliny Struháreň v Kysuckej vrchovine, je situovaný severne od obce s vynikajúcim rozhľadom na okolitú krajinu. S ohľadom na počasie je vhodný na turistické výlety počas celého roku. Chodník je určený peším turistom, rovnako však horským cyklistom či v zime lyžiarskym turistom. Trasu križujú ďalšie značené turistické chodníky s možnosťou zostupu alebo odbočenia počas výletu.

Tématické okruhy informačných panelov

 1. Úvodné informácie
  Oboznámenie s projektom náučného chodníka. Pre základnú orientáciu slúži schématicky model širšieho okolia náučného chodníka a mapka trasy so zastávkami. Ďalej sú tu uvedené informácie o témach jednotlivých zastávok, ako aj o časovej, vzdialenostnej a kondičnej obtiažnosti výletu.
 2. Terchová
  Základné informácie o histórii obce od jej vzniku až po súčasnosť. Drámy vrchárskeho života vo feudálnom Uhorsku, v zložitých hospodársko - politických pomeroch 20.storočia až po prítomnosť v spoločenstve štátov EÚ.
 3. Príroda Terchovej
  Stručné geografické vymedzenie regiónu, charakteristika jedinečných prírodných pomerov okolia Terchovej, človek v krajine a štátna ochrana prírody.
 4. Folklór, ľudová kultúra v Terchovej
  Predstavenie tradičnej ľudovej kultúry hmotnej i duchovnej. Vplyvy postupného osídľovania na miestnu kultúru a folklór. Najvýznamnejšie folklórne podujatia v súčasnosti.
 5. Ľudový hrdina Juraj Jánošík
  Zbojníctvo v Karpatoch ako forma ľudového odboja proti feudálnemu útlaku, propagovanie Jánošíkovskej legendy a tradície či dochované reálie o slávnom zbojníkom kapitánovi z Terchovej v rodnej osade Jánošíkovci.
 6. Rok na Terchovej
  Zo života pracovitých terchovských hospodárov - gazdov a ich rodín. Zaujímave informácie o tradičnom spôsobe hospodárstva vo vrchoch a hospodárskom roku.
 7. Terchovská drevenica
  Exteriér a interiér tradičného terchovského domu - drevenice v minulosti a jeho premena do súčasnej podoby.
 8. Roľnícka usadlosť
  Funkčný popis jednotlivých súčastí tradičného hospodárskeho dvora na usadlosti v Terchovej.
 9. Terchovské bačovanie
  Predstavenie valašského ovčiarskeho remesla, chov oviec, výroba tradičných syrov a ďalších produktov z ovčieho mlieka na osade so súkromným chovom.
 10. Domáca a remeselná výroba
  Informácie o technickej zručnosti terchovských remeselných majstrov, o tradičnej domácej výrobe či ľudovom umení.

Opis turistickej trasy:

Trvanie trasy:

6 hod.

Východiskový bod trasy:

Terchová

Cieľový bod trasy:

Terchová

Náročnosť:

Nenáročná trasa vhodná aj pre rodiny s deťmi.

MAPA

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.