unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Cyrilometódske dni 2015

Terchovská cyrilometodská tradícia pokračuje!

cmd-text-zhrnutieJedným z centier – duchovných i reálnych – novodobého diania na Slovensku, súvisiaceho so sv. Cyrilom  a sv. Metodom, je už dlhý čas Terchová. Inak to nebolo začiatkom júla ani v tomto roku.  

Prví a stále verní

Rázovitá obec rozkladajúca sa v náručí, prajnom i „vrtkavom“ (ako sa ukázalo pred rokom počas nečakanej a svojimi výsledkami dosť desivej prírodnej katastrofy), malofatranskej prírody. Rodisko legendárneho Juraja Jánošíka na severe Slovenska je teda naozaj dlhší, ba priam najdlhší možný!, čas dejiskom živých spomienok na Sv. Cyrila a sv. Metoda. Veď obec bola už v roku 1990 prvým miestom na území vtedajšieho Česko-Slovenska – a potom aj Slovenska, kde sa uskutočnili Cyrilometodské dni (CMD)!

Nedeľa na Cyrilometodských dňoch 2015

 AWG267326. ročník Cyrilometodských dní v Terchovej opäť nesklamal a prilákal do Terchovej množstvo veriacich z blízkeho, či ďalekého okolia. Pre návštevníkov bol pripravený bohatý kultúrny, ale hlavne liturgický program. Nedeľa, na ktorú pripadol sviatok sv. Cyrila a Metoda začal sv. omšami v kostole, ktorý je zasvätený týmto vierozvestcom a zároveň je najväčším chrámom na Slovensku, ktorý je týmto svätcom zasvätený. O 11:00 hod. sa uskutočnila omša na vrchu Oravcové. V poobedňajších hodinách bol pripravený kultúrny program na námestí Andreja Hlinku, kde sa predstavila DYCHOVÁ HUDBA STRANIANKA, zo Stránskeho. O 16:00 sa v kostole uskutočnil galakoncert, Finále  XXVI. ročníka Cyrilometodských dní v Terchovej, kde sa predstavili Ženský spevácky zbor „Sveta Zlata Meglenska“  (Skopje, Macedónsko); Štátny komorný orchester Žilin; Oliver Dohnányi, dirigent; Marianna Gelenekyová, soprán; Radoslava Mičová, mezzosoprán; Jozef Gráf, tenor; Ľubomír Popik, barytón; Cantica Collegium Musicum Martin; Štefan Sedlický, zbormajster; Marek Štrbák, organová spolupráca.

Sobota na Cyrilometodských dňoch 2015

 AWG2242Sobota, predposledný deň Cyrilometodských dní 2015 v Terchovej odštartovala kultúrnym programom na Námestí Andreja Hlinku, kde sa divákom predstavila DYCHOVÁ HUDBA OMŠEŇANKA z Omšenia a NEBESKÁ MUZIKA - World music z Terchovej. Po skončení tohto programu sa dianie presunulo do kostola. Tu sa konala LITURGIA SV. JÁNA ZLATOÚSTEHO, počas ktorej sa predviedol Spevácky zbor MÁJ mesta Žiliny. Po skončení liturgie nasledoval Večer modlitieb a spevov TAIZÉ. Pozrite si fotografie zo soboty, ktoré ako aj predchádzajúce prináša Milan Kosec.

Fotografie zo soboty

Všetky informácie o CMD

Piatok na Cyrilometodských dňoch 2015

 AWG1582Druhý deň Cyrilometodských dní 2015 začal krížovou cestou na vrch Oravcové, po ktorej nasledova svätá omša v Kostole sv. Cyrila a Metoda, ktorú celebroval páter Martin Cingel, SVD. Omša bola za účasti kňazov a rehoľných osôb z Terchovej. Po omši sa uskutočnilo stretnutie s farníkmi. 

Fotografie z piatka na CMD

Všetky informácie o CMD 2015

Cyrilometodské dni 2015 sa začali!

 AWG1489Dnes (2. júl 2015) sa v Terchovej začal už 26. ročník Cyrilometodských dní, ktoré sú oslavou našich svätých vierozvestcov. Dnešný program bol venovaný 25. výročiu našich obecných novín, ktoré sú najstaršími obecnými novinami na Slovensku vôbec. Túto významnú udalosť spestrili hostia, ktorí sa postarali o kultúrny program. Cyrilometodské dni pokračujú až do nedele 5. júla 2015. Fotografie z úvodného dňa vám prináša fotograf Milan Kosec.

Fotografie

Všetky informácie o CMD 2015

Galakoncert Cyrilometodských dní v Terchovej

galakoncert26. ročník Cyrilometodských dní v Terchovej (2. - 5. júl 2015) vyvrcholí Záverečným galakoncertom, ktorý sa uskutoční 5. júla 2015 o 16:00 hod. v Kostole sv. Cyrila a Metoda. Tešiť sa môžete na:

  • Ženský spevácky zbor SVETA ZLATA MEGLENSKA (Skopje, Macedónsko)
  • ŠTÁTNY KOMORNÝ ORCHESTER, Žilina
  • CANTICA COLLEGIUM MUSICUM, Martin

Viac informácii o záverečnom galakoncerte sa dozviete z plagátu. Vstup je voľný!

Plagát

Plagát Cyrilometodských dní 2015

plagat-cmd-15Prinášame vám plagát 26. ročníka Cyrilometodských dní, ktoré sa v Terchovej uskutočnia od 2. do 5. júla 2015.

Plagát
Prehľadný program

Cyrilometodské dni 2015 - program

cmd-15-billV dňoch od 2. do 5. júla 2015 sa v Terchovej uskutoční 26. ročník Cyrilometodských dní. Počas tohto podujatia si pre vás organizátori pripravili bohatý program, ktorý naplní srdcia každého veriaceho.

Organizátori: OBEC TERCHOVÁ, BISKUPSKÝ ÚRAD ŽILINA, MIESTNE KULTÚRNE STREDISKO A FARSKÝ ÚRAD TERCHOVÁ, ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ, KRAJSKÉ KULTÚRNE STREDISKO V ŽILINE, CENTRUM PRE RODINU A MLÁDEŽ, n. o.

Registrácia stánkového miesta, Cyrilometodské dni 2015

cmd-15-stanky 1aV dňoch 3. - 5. júla 2015 sa v Terchovej uskutoční 26. ročník Cyrilometodských dní. Stánkový predaj sa uskutočni v areáli pod sochou Juraja Jánošíka. Registrácia stánkového miesta prebieha prostredníctvom tohto formulára.

25 rokov Cyrilometodských dní

cmd-2013-uputavka 2Sobotu večer (24. 1. 2015 o 18.00 hod.) sa v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Terchovej po sv. omši uskutoční prezentácia filmu 25 rokov Cyrilometodských dní. Film dokumentuje oslavy cyrilometodských dní v Terchovej a zachytáva dôležité momenty zo života našej farnosti. Všetkých srdečne pozývame. Autorom filmu je Milan Kosec.

Partneri Cyrilometodských dní 2015

partneri-cmd-15

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.