unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Cyrilometódske dni 2018

O Cyrilometodských dňoch 2018

reportaz-cmd-18Nedávno skončený XXIX. ročník Cyrilometodských dní v Terchovej ponúkol záujemcom tradične atraktívny a inšpiratívny program. Okrem duchovného pokrmu v ňom mali zastúpenie vážna, sakrálna, dychová i etnická hudba, divadelné predstavenie. Pre milovníkov výtvarného umenia pripravili organizátori hotový bonbónik – výstavu malieb renomovaného všestranného tvorcu Vincenta Hložníka, ktoré daroval na Národný poklad SR.

Reportáž z Cyrilometodských dní 2018

reportazCyrilometodksé dni v Terchovej si tento rok pripísali svoje 29. pokračovanie. Počas troch dní sa Terchová stala centrom veriacich, ktorí si chceli uctiť dedičstvo, ktoré nám zanechali vierozvestci sv. Cyril a Metod. Reportáž z tohto podujatia pripravila Západoslovenská televízia.

Záverečný deň na Cyrilometodských dňoch 2018

cmd-18-stvrtokCyrilometodské dni v Terchovej, vyvrcholili tradične počas štátneho sviatku venovaného pamiatke vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Tento deň bol bohatý na liturgický, ale taktiež kultúrny program. Po úvodných dvoch sv. omšiach sa tradičná terchovská cyrlometodská omša uskutočnia na Vrchu Oravcové, ktorú celebroval Mons. Tomáš GALIS, žilinský biskup. V poobedňajších hodinách sa na námesti A. Hlinku predstavili DFS CHOTÁRIK, DFS CHOTÁR, žiaci SZUŠ AKADÉMIA MUZIKA. O 16:00 hod. Kostol sv. Cyrila a Metoda hostil záverečný galakoncert XXIX. ročníka Cyrilometodských dní v Terchovej, počas ktorého sa divákom predstavil ŠTÁTNY KOMORNÝ ORCHESTER ŽILINA. Fotografie aj zo záverečného dňa prináša Milan Kosec.

Fotografie - štvrtok
Celá fotogaléria CMD 2018

Druhý deň Cyrilometodských dní v Terchovej

DSC 0097 resizeDruhý deň Cyrilometodských dní, t.j. streda 4. júla 2018 začal v Terchovskej galérii umenia, kde sa uskutočnila vernisáž výstavy Vincenta Hložnika, ktorá pozostáva z diel venovaných na Národný poklad SR. Kostol sv. Cyrila a Metoda v podvečerných hodinách hostil liturgiu Sv. Jána Zlatoústeho (Gréckokatolícka svätá omša), ktorú celebroval o. Peter Fedor. Spolu s ním sa  liturgie zúčastnili aj pútnici z Gréckokatolíckej farnosti z Ľubice a Kežmarku. Po omši sa opäť program presunul do Terchovskej galérie umenia, kde sa uskutočnilo Slávnostné uvedenie druhého vydania  monografie obce Terchová v roku 300. výročia narodenia A. F. Kollára. Fotografie prináša Milan Kosec.

Fotografie - streda
Všetky informácie o CMD

Cyrilometodské dni začali!

DSC 9898Od utorka 2. júla 2018 prebiehajú v Terchovej až do štvrtku 5. júla 2018 Cyrilometodské dni. Počas úvodného dňa 29. ročníka tohto podujatia sa veriaci vybrali na Vrch Oravcové, kde absolvovali krížovú cestu. Po nej sa veriaci presunuli do kostola zasväteného práve týmto vierozvestcom na svätú omšu. Večer Detská Dramatická Družina TND uviedla prevzaté predstavenie ALADINOVA ČAROVNÁ LAMPA. Fotografie prináša Milan Kosec.

Fotogaléria
Zobraziť program CMD

Vzácny list od Arcibiskupa z Macedónska

stefan-macedonsky-biskupArcibiskup ochridský a macedónsky - Štefan, nám poslal z Macedónska vzácny list, v ktorom nám okrem srdečného pozdravu a povzbudenia v Cyrilo-metodskom duchu, prisľúbil svoju účasť na budúcoročných Cyrilometodských dňoch, na ich jubilejnom XXX. ročníku.

Pozvánka na Cyrilometodské dni 2018

CMD-dokumentUž o pár dní sa začne 29. ročník Cyrilometodských dní v Terchovej, ktoré už tradične štartujú bohaté kultúrne leto v Terchovej. Od 3. do 5. júla 2018 sa Terchová stane pútnickým centrom, kde na veriacich bude čakať bohatý liturgický, ale taktiež kultúrny program. Už v utorok 3. júla sa uskutoční Krížová cesta na Vrch Oravcové, po nej sa veriaci zídu v kostole zasvätenému vierozvestcom Cyrilovi a Metodovi. Večer sa predstaví Terchovské národné divadlo s inscenáciou ALADINOVA ČAROVNÁ LAMPA. V stredu sa uskutoční okrem už tradične udomácnenej LITURGIE SV. JÁNA ZLATOÚSTEHO (Gréckokatolícka svätá omša) aj vernisáž výstavy VINCENTA HLOŽNÍKA. Taktiež na nás čaká slávnostné uvedenie druhého vydania  monografie obce Terchová v roku 300.-tého výročia narodenia A. F. Kollára.

Vernisáž výstavy Vincenta Hložníka

hloznikPozývame vás na vernisáž výstavy Vincenta Hložníka, ktorá sa uskutoční v Terchovskej galérii umenia (budova obecného úradu) v stredu 4. júla 2018 o 15:00 hod. Vernisáž sa uskutoční v rámci Cyrilometodských dní. Kurátorom výstavy je Peter Cabadaj. Počas vernisáže sa o atmosféru postará hudobný hosť Chórus II.

Program Cyrilometodských dní 2018

DSC 0199V dňoch od 3. do 5. júla 2018 sa v Terchovej uskutoční 29. ročník Cyrilometodských dní. Počas tohto podujatia si pre vás organizátori pripravili bohatý program, ktorý naplní srdcia každého veriaceho.

Organizátori: OBEC TERCHOVÁ, BISKUPSKÝ ÚRAD ŽILINA, MIESTNE KULTÚRNE STREDISKO V TERCHOVEJ, FARSKÝ ÚRAD TERCHOVÁ, ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ, KRAJSKÉ KULTÚRNE STREDISKO V ŽILINE, CENTRUM PRE RODINU A MLÁDEŽ, n. o.

Cyrilometodské dni v Terchovej 2018

cmd-18V pamätnom roku 1990 sa mnohí idealisti naplno oddávali eufórii z nadobudnutej politickej a náboženskej slobody. Úžasnú erupciu uvoľnenej energie, tvorivosti a nápadov sa Terchovci snažili pretaviť aj do všestranného priblíženia  a najmä aktualizovania nadčasového odkazu byzantskej misie svätých Cyrila a Metoda – patrónov miestneho kostola (najväčšieho na Slovensku, ktorý je zasvätený solúnskym bratom) a spolupatrónov Európy. Už prvý ročník Cyrilometodských dní priniesol do Terchovej niečo výnimočné a jedinečné. Terchovci ako vôbec prví ponúkli Slovensku i vtedajšej federácii podujatie , ktoré sa otvorene, sebavedomo, kultivovane a atraktívne zároveň prihlásilo k duchovným hodnotám európskeho kultúrneho dedičstva. Možno si to vtedy zainteresovaní ani neuvedomovali, ale ďalší vývoj potvrdil, že ich iniciatíva významne prispela nielen k prehĺbeniu viery, národného povedomia a vlastenectva, ale aj európskej identity.

Partneri Cyrilometodských dní 2018

partneri-cmd-118

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.