Vrátna dolina

Vrátna dolina

Vrátna dolina alebo skrátene Vrátna je dolina v Krivánskej Malej Fatre, najväčšie stredisko letnej aj zimnej malofatranskej turistiky.

Poloha
Vrátna dolina sa nachádza asi 25 km od mesta Žilina a 3 km od obce Terchová v Národnom parku Malá Fatra. Územie Vrátnej ohraničuje veniec vrcholov Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky a Sokolie. Rozdeľuje sa na ďalšie dve doliny Starú a Novú dolinu, ktoré oddeľuje Grúň (989 m n.n.). Pôsobivý je predovšetkým úzky vstupný kaňon Tiesňavy s viacerými vodopádmi, ktoré vytvára riečka Varínka, ktorá vyviera v závere doliny. Skaly z dolomitu vytvárajú zaujímavé útvary nazvané Skalné mesto, Mních, Ťava, Päť furmanov a iné.

vratnaTuristika
Vo Vrátnej doline sa nachádza viacero lyžiarskych stredísk (Paseky, Poludňový grúň, Príslop, Oštiepková mulda a Chleb) s umelo zasnežovanými lyžiarskymi svahmi s dobrými podmienkami pre zjazdové lyžovanie, beh na lyžiach, snowboarding, skialpinizmus ale aj snowtubing a paragliding. V závere Starej doliny sa nachádza Chata Vrátna s kabínkovou lanovkou na Chleb odkiaľ je jednoduchý prístup na hlavný hrebeň pohoria.

V lete je možné vybrať si z hustej siete značkovaných turistických chodníkov niekoľkých obtiažností. Hrebeňové túry uľahčia lanovky do Snilovského sedla a na Grúň. Strediskom turistického ruchu vo Vrátnej je bývalá pastierska osada Štefanová.

Vrátna dolina ponúka ideálne podmienky na cykloturistiku. V oblasti Vrátnej je veľké množstvo ubytovacích a stravovacích možností.

vratna2Šport
Vrátna je miesto pre viaceré športové podujatia. Vo Vrátnej sa konali cyklistické preteky, napríklad Majstrovstvá sveta cyklotrialu (2004) v Tiesňavách alebo Európsky pohár v cyklistike telesne a zrakovo postihnutých. V zimnom období sa pravidelne koná Európsky pohár v snowboardingu.

 

Novinky do emailu

Dostávajte informácie o novinkách z nášho webu pravidelne raz týždenne do emailu.

Please enable the javascript to submit this form

Podobné články