unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Cyrilometódske dni 2016

Zhodnotenie Cyrilometodských dní 2016

DSC 560527. ročník Cyrilometodských dní v Terchovej je už za nami, preto sme sa ich rozhodli zosumarizovať. Už v sobotu 2. júla sa premietal dokumentárny film o budovaní a posviacke Krížovej cesty v Terchovej (10. výročie). V nedeľu sa okrem sv. omší (jednu z nich celebroval Mons. Viliam JUDÁK, nitriansky biskup) uskutočnila aj krížová cesta na Vrch Oravcové. Kultúrny program sa uskutočnil na námestí Andreja Hlinku, kde vystúpila AKADÉMIA MUZIKA a zoskupenia NEBESKÁ MUZIKA. Pre deti bola pripravená divadelná hra Ľubomíra Feldeka - LOMIDREVO. V pondelok bola odslúžená liturgia Sv. Jana Zlatoústeho (celebroval: apoštolský exarcha Kiro STOJANOV, biskup zo Skopje, Macedónsko). Najbohatší program bol na veriacich pripravený na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Po dvoch sv. omšiach v kostole sa uskutočnila CYRILO-METODSKÁ SVÄTÁ OMŠA na Vrchu Oravcové (celebroval: Mons. Tomáš GALIS, žilinský biskup). Na námestí Andreja Hlinku vystúpili DFS CHOTÁRIK a DFS CHOTÁR, Katedrálny zbor „USPENIE NA PRESVETA BOGORODICA“ – Strumica (Macedónsko), CABO – Pavol Cabadaj a jeho hostia. Záverečný galakoncert bol venovaný 1100. výročiu smrti sv. Klimenta Ochridského, žiaka sv. Cyrila a Metoda a 260. výročiu narodenia W. A. Mozarta a predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ. Účinkovali: Katedrálny zbor „USPENIE NA PRESVETA BOGORODICA“ – Strumica (Macedónsko),sestra Tereza STOJKOVA, zbormajsterka, ŠTÁTNY KOMORNÝ ORCHESTER ŽILINA, Leoš SVÁROVSKÝ, dirigent (ČR), Nao HIGANO, soprán (Japonsko), Judita ANDELOVÁ, mezzosoprán, Jozef GRÁF, tenor, Martin MIKUŠ, basbarytón, Pezinský chrámový zbor AD UNA CORDA, Marián ŠIPOŠ, zbormajster, Marta GÁBOROVÁ, organová spolupráca.

Cyrilometodské dni 2016 na fotografiách

DSC 5113Cyrilometodské dni 2016 sú v plnom prúde o čom svedčí aj to, že v utorok 5. júla zažijú svoje tradičné vyvrcholenie na Vrchu Oravcové, kde sa uskutoční CYRILO-METODSKÁ SVÄTÁ OMŠA. Omšu bude celebrovať Mons. Tomáš GALIS, žilinský biskup. O 16:00 hod sa môžete tešiť na záverečný galakoncert v Kostole Sv. Cyrila a Metoda, počas ktorého sa vám predstavia Katedrálny zbor „USPENIE NA PRESVETA BOGORODICA“ – Strumica (Macedónsko), sestra Tereza STOJKOVA, zbormajsterka, ŠTÁTNY KOMORNÝ ORCHESTER ŽILINA, Leoš SVÁROVSKÝ, dirigent (ČR), Nao HIGANO, soprán (Japonsko), Judita ANDELOVÁ, mezzosoprán, Jozef GRÁF, tenor, Martin MIKUŠ, basbarytón, Pezinský chrámový zbor AD UNA CORDA, Marián ŠIPOŠ, zbormajster, Marta GÁBOROVÁ, organová spolupráca.

Doterajší priebeh 27. ročníka si môžete pozrieť vďaka fotografiám Milana Kosca.

Nedeľa na CMD 2016
Pondelok na CMD 2016

Registrácia stánkového miesta, Cyrilometodské dni 2016

cmd-15-stanky 1aV dňoch od 2. do 5. júla 2016 sa v Terchovej uskutoční 27. ročník Cyrilometodských dní. Stánkový predaj sa uskutočni v areáli pod sochou Juraja Jánošíka. Registrácia stánkového miesta prebieha prostredníctvom tohto formulára.

Program Cyrilometodských dní 2016

cmd-16-vizualV dňoch od 2. do 5. júla 2016 sa v Terchovej uskutoční 27. ročník Cyrilometodských dní. Počas tohto podujatia si pre vás organizátori pripravili bohatý program, ktorý naplní srdcia každého veriaceho.

Organizátori: OBEC TERCHOVÁ, BISKUPSKÝ ÚRAD ŽILINA, MIESTNE KULTÚRNE STREDISKO A FARSKÝ ÚRAD TERCHOVÁ, ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ, KRAJSKÉ KULTÚRNE STREDISKO V ŽILINE, CENTRUM PRE RODINU A MLÁDEŽ, n. o.

Cyrilometodské dni 2016 - tlačová správa

cmd-text-zhrnutieV pamätnom roku 1990 sa mnohí idealisti naplno oddávali eufórii z nadobudnutej politickej a náboženskej slobody. Úžasnú erupciu uvoľnenej  energie, tvorivosti a nápadov sa Terchovci snažili pretaviť aj do všestranného priblíženia a najmä aktualizovania nadčasového odkazu byzantskej misie svätých Cyrila a Metoda – patrónov miestneho kostola (najväčšieho na Slovensku, ktorý je zasvätený solúnskym bratom) a spolupatrónov Európy. Už prvý ročník Cyrilometodských dní priniesol do Terchovej niečo výnimočné a jedinečné. 

Cyrilometodské dni 2016 - termín konania

cmd-16V dňoch 2.-5. júla 2016 sa v Terchovej uskutoční 27. ročník Cyrilometodských dní.

Partneri Cyrilometodských dní 2016

partneri-cmd

Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.