unesco-terchova

Chcete odoberať novinky z tejto stránky? Použite RSS kanál! rss

facebook

verejne-osvetlenie

FacebookMySpaceTwitterGoogle Bookmarks

Starosta obce

davidik-starostaStarostom obce Terchová je Jozef Dávidík.

Kontakt:

 

Máte otázku na starostu obce? Spýtajte sa ho v komentári!

Komentáre ku článku:   

 
0 # Veselková 08.08.2020 21:04
Dobry den, rada by som sa opytala, ci existuje vyhlaska, na zaklade ktorej je nutne dodrziavat klud vo vecernych hodinach pocas vikendu - obtazuje nas sused, ktory pravidelne kosi, pili drevo apod. pocas vecernych hodin v sobotu a v nedelu. Velmi pekne dakujem za odpoved, Veselkova
 
 
0 # Starosta 11.08.2020 18:48
Vážená pani Veselková,doba tzv. nočného kľudu je upravená zákonom č. 596/2002 Z.z. (úplné znenie zákona o ochrane zdravia ľudí) tak, že za nočný čas sa považuje čas medzi 22:00 hod a 06:00 hod. V tomto čase hluk zo zariadení poskytujúcich služby obyvateľstvu a hluk z verejnej produkcie hudby nesmú prekročiť najvyššie prípustné hodnoty pre denný a nočný čas. V prípade porušenia tohto zákazu sa môže jednať o priestupok proti verejnému poriadku podľa § 47 ods. 1 písm. b) Zákona o priestupkoch, za ktorý je možné uložiť pokutu do výšky 100,-EUR. Ak by teda sused rušil nočný kľud uvedeným spôsobom, je možné podať oznámenie o priestupku.

Ostatné prípady rušenia nočného kľudu resp. rušenia kľudu všeobecne t.j. aj počas hodín, ktoré nespadajú do rámca nočného času je podľa okolností možné považovať za porušenie ust. § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorého platí, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok. V takomto prípade je možné domáhať sa ochrany svojich práv na obci v zmysle ust. § 5 Občianskeho zákonníka (Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.), alebo žalobou na súde podanou proti rušiteľovi.
 

Pridať nový komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Upozornenie:

Príspevky vyjadrujú názory čitateľov a nemožno ich v žiadnom prípade spájať s názormi redakcie. Diskusia nie je moderovaná a redakcia nemôže ovplyvniť jej obsah. Vyhradzujeme si však právo príspevky odstraňovať. Neprijateľné sú najmä texty urážlivé, vulgárne, rasistické alebo príspevky, ktoré sú neplatenou reklamou. Detaily o všetkých príspevkoch sú zaznamenávané.Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Zobraziť viac informácii.