Chleb (1 645,6 m n. m.) je tretí najvyšší vrchol Malej Fatry. Nachádza v Krivánskej Fatre na hlavnom hrebeni a od Veľkého Kriváňa ho oddeľuje Snilovské sedlo. Na jeho vrchole sa rozprestiera rovnomenná Národná prírodná rezervácia Chleb.

Chleb sa nachádza v Krivánskej Malej Fatre na hlavnom hrebeni neďaleko vrcholov Veľký Kriváň a Poludňový grúň. Je výborným vyhliadkovým bodom s kruhovým výhľadom. Jeho severné svahy sú zvláštne vytvarované na tzv. „chlebské kotle“, pozostatok po dávnych zosuvoch. Chleb2Na severnej strane pramení vo výške približne 1 300 m n. m. rieka Varínka. Pre túto zvláštnosť ho radi vyhľadávajú lyžiari, pretože sa tu dlho do jari drží sneh (známy svah Oštiepková mulda). Na južnej strane svah vytvára predvrchol Bochník. Pod Chlebom, na jeho južnej strane sa nachádza celoročne prístupná Chata pod Chlebom.

Návštevníci majú na Chleb zjednodušený prístup 8 miestnou kabínkovou lanovkou Doppelmayr. Jej horná stanica je v nadmorskej výške 1 490 m n. m. a dolná stanica 740 m n. m. v chate Vrátna s celkovým výškovým rozdielom 750 m. Prepravná rýchlosť lanovky je 5 m/s.

Opis turistickej trasy:

Doporučená Turistická trasa:

Vrátna - Chata Vrátna - Chleb - Hromové - Chata pod Chlebom - Snílovske sedlo - Vrátna

Východiskový bod:

parkovisko Vrátna výťah,

Cieľový bod:

parkovisko Vrátna výťah,

Trvanie trasy:

5 hod

Náročnosť:

stredne ťažká

Dĺžka:

11 km

Turistická mapa na Chleb

chleb-mapka

Video Chleb v zime

Mapa

Novinky do emailu

Dostávajte informácie o novinkách z nášho webu pravidelne raz týždenne do emailu.

Please enable the javascript to submit this form

Podobné články