Paul McCartney: Liverpoolske oratórium na CMD 2012

liverpoolske-oratoriumNon nobis solum sed toti mundo nati (Nie pre seba samých, ale pre celý svet sme boli zrodení) -toto latinské motto je etickým posolstvom diela Liverpoolske oratórium, ktoré Sir Paul McCartney skomponoval na objednávku Kráľovskej liverpoolskej filharmonickej spoločnosti pri príležitosti 150. výročia jej založenia v roku 1991. Autor tak nečakane, ale o to veľkolepejšie vstúpil na pole tzv. "vážnej hudby" a keďže sa tvrdohlavo odmieta naučiť noty, v priebehu písania diela úzko spolupracoval s Carlom Davisom, autorom úspešných opusov filmovej hudby.

V súlade s tradičnou oratoriálnou formou dielo pozostáva z ôsmich veľkoryso rozvrhnutých častí a zhudobnený text je tiež vlastným McCartneyho výtvorom. McCartney tu rozvíja príbeh mladej dvojice – Shantyho a Mary Dee, ktorý by sa však mohol prihodiť komukoľvek z nás a ktorý presvedčivo odráža pocity, radosti, napätie a frustrácie dnešného rodinného života. Je to príbeh o strate a opätovnom nájdení lásky, nevinnosti, mieru a predovšetkým viery. Nájdeme tu mnoho autobiografických prvkov, ale je to aj príbeh nás všetkých, ktorí žijeme v dnešnej nepokojnej, hlučnej a dynamickej dobe. Dielo veľmi živo a plasticky zachytáva nádeje, ašpirácie, krízy, ale aj vtipné recesie moderného sveta.

Žilinský biskup Tomáš Galis v Dekréte, ktorým vyhlasuje Rok  Sv. Cyrila a Metoda v Žilinskej diecéze, píše: "... so zreteľom na duchovné dobro Žilinskej diecézy a vedený vlastným prianím, aby náš národ zostal verný kresťanskej viere a kultúre predkov, ktorú tvorili solúnski bratia Cyril a Metod, aby spájal staré s novým, a tak kráčal za pravým pokrokom po bezpečnej ceste, ktorú oni chránia a osvetľujú, aby nezabudol, že dôstojnosť slobodných národov sa neopiera o vojská a hmotné bohatstvo, ale o svornosť občanov, o rodinné cnosti, o mravnú bezúhonnosť, o zachovanie práva a spravodlivosti, o úprimnú úctu a ochranu všemohúceho Boha ... vyhlasujem Rok sv. Cyrila a Metoda v Žilinskej diecéze...."    

LO FINAL3Aj keď na prvý pohľad ťažko hľadať spojitosť medzi Sv. Cyrilom a Metodom a dielom Paula McCartneyho, pri dôkladnejšej analýze v ňom všetky atribúty, uvádzané v dekréte biskupa Galisa, nachádzame. Práve preto sme sa rozhodli uviesť toto dielo v deň štátneho sviatku sv. Cyrila a Metoda a práve v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Terchovej. Uctíme si tým nielen príchod pre náš národ tak významných, solúnskych bratov na naše územie, ale zároveň si  pripomenieme 20-výročie československej premiéry tohto diela a v neposlednom rade, tak ako celý hudobný svet, nedávne 70-te narodeniny Paula McCartneyho. Návštevníci koncertu si dielo vypočujú v excelentnom obsadení: Ľubica Vargicová, Sisa Lelkes Sklovska, Miroslav Dvorský, Martin Malachovský, detský spevácky zbor Pressburg Singers (zbormajsterka Janka Rychlá), Spevácky zbor Lúčnica (zbormajsterka Elena Matušová) a v neposlednom rade Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou výnimočného a mimoriadne všestranného talianskeho dirigenta Waltera Attanasiho. Veríme, že takto dôstojným spôsobom prispejeme k Roku Sv. Cyrila a Metoda.
Non nobis solum sed toti mundo nati – nie pre seba samých, ale pre celý svet sme boli zrodení.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=SY4Z93BN0Q0&feature=related{/youtube}

Komentáre (0)

K tomuto článku zatiaľ nie sú publikované žiadne komentáre

Komentujte

  1. Pridávate komentár ako hosť. Registrovať alebo prihlásiť sa do Vášho účtu.
0 Použitých znakov
Prílohy (0 / 3)
Share Your Location

Novinky do emailu

Dostávajte informácie o novinkách z nášho webu pravidelne raz týždenne do emailu.

Please enable the javascript to submit this form

Podobné články

Partneri

partneri