Desiate výročie zápisu prvku Terchovská muzika do UNESCO

Desiate výročie zápisu prvku Terchovská muzika do UNESCO

Vážení spoluobčania, v utorok 5. decembra 2023, v deň 10. výročia zápisu Terchovskej muziky do Unesco, vás pozývame do Terchovskej galérie umenia v Terchovej, kde sa v čase o 17.00 hod uskutoční slávnostné uvedenie historicky prvej knižnej monografie o Terchovskej muzike, ako i rovnomennej poštovej známky

Tlačová správa - Jedna prastará legenda hovorí, že terchovská zem je reliktom zatúlanej nebeskej hviezdy, ktorej dvorní hudobníci – nebeská muzika – boli prvými osadníkmi Terchovej. Ich potomkom sa oveľa rokov neskôr narodili ľudový hrdina Juraj Jánošík a „slovenský Sokrates“ Adam František Kollár. Hoci je to len legenda, faktom zostáva, že o terchovskej muzike dodnes mnohí hovoria ako o nebeskej!

Najvyššieho možného svetového ocenenia sa jej dostalo 5. decembra 2013 v azerbajdžanskej metropole Baku. Prvok Terchovská muzika bol vtedy zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Ide o medzinárodné uznanie, ktoré UNESCO priznáva výnimočným formám ľudových a tradičných prejavov, akými sú hudba, tanec, národné rituály a mytológia, poznatky a praktiky vzťahujúce sa na prírodu a svet, skúsenosti spojené s tradičnou výrobou, ako i osobitné kultúrne prostredia. Pod ochranné krídla UNESCO sa tak zaslúžene dostala aj Terchovská muzika.

Podľa slov pamätníkov, ale i na základe záverov desiatok terénnych výskumov vieme, že takmer každá terchovská osada mala kedysi vlastnú muziku s charakteristickým repertoárom aj interpretačným štýlom. Nemôže byť teda žiadna náhoda, že odborníci označujú Terchovú za miesto s najväčšou koncentráciou hudobníkov na malom priestore. Terchovskí muzikanti sú mimoriadne všestranní a zvyčajne ovládajú hru na viacerých nástrojoch. Bez problémov zvládnu party spoluhráčov v sláčikovej hudbe, vedia hrať na píšťalkách či heligónke.

Hoci terchovská muzika disponuje skromným nástrojovým obsadením i harmonickým sprievodom, nič jej to neuberá na kráse a podmanivosti. Hudobníci tento zdanlivý nedostatok plne kompenzujú hrdelným spevom, čím zvyšujú expresívnosť aj výbušnú silu vlastného interpretačného prejavu. Experti v prípade terchovskej muziky oceňujú mimoriadne špecifický nástrojový štýl ľudovej hudby, spojený s charakteristickým spevným a tanečným prejavom viazaným na jednu lokalitu a jej širšie okolie.

Zároveň tiež ide o dôležitý prvok kultúrneho dedičstva obce, s ktorým sú stotožnení jej obyvatelia. Terchovskú muziku tak radíme k vzácnym prejavom nehmotného kultúrneho dedičstva, v ktorých sa podarilo zachovať dlhodobú, nepretržitú, kontaktnú,  medzigeneračnú komunikáciu pri ich odovzdávaní.

Autor správy: Peter Cabadaj

Plagát a pozvánka podujatia

terchovska muzika 10 vyrocie unesco pozvanka 2 web

terchovska muzika 10 vyrocie unesco pozvanka

Komentáre (0)

K tomuto článku zatiaľ nie sú publikované žiadne komentáre

Komentujte

  1. Pridávate komentár ako hosť. Registrovať alebo prihlásiť sa do Vášho účtu.
0 Použitých znakov
Prílohy (0 / 3)
Share Your Location

Novinky do emailu

Dostávajte informácie o novinkách z nášho webu pravidelne raz týždenne do emailu.

Please enable the javascript to submit this form

Podobné články