Jánošíkovská tradícia - Nový prvok zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva

Jánošíkovská tradícia - Nový prvok zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva

Ministerka kultúry Natália Milanová dnes oficiálne zapísala do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska šesť nových prvkov. 

K existujúcim 26 prvkom najnovšie pribudli:

  • Skalický trdelník
  • Jánošíkovská tradícia
  • Tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti
  • Črpáky
  • Goralská kultúra
  • Karička z Parchovian

“Slovensko je nesmierne bohaté na pestré tradície a zoznam, ktorý dnes podpisujem, je toho dôkazom. Verím, že k nim postupne pribudnú aj ďalšie unikátne prvky, lebo núdzu o ne ozaj nemáme,” vyjadrila sa počas dnešného slávnostného podpisu ministerka kultúry Natália Milanová. “Slávnostnými okamihmi ako je aj tento dnešný, prispievame k tomu, aby boli naše tradície a zvyky zachované pre ďalšie generácie, čo je obzvlášť dôležité pre identitu a históriu krajiny a národa,” dodala na záver.

V zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku máme zapísané celkom štyri aktivity.

V polovici decembra sa na 16. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v Paríži bude rozhodovať aj o zápise prvku Sokoliarstvo, živé dedičstvo do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Slovenská republika by sa tak mala pripojiť k medzinárodnej nominácii tohto prvku, ktorú predkladajú Spojené arabské emiráty.

Jánošíkovská tradícia

Jánošíkovská tradícia je bezprostredne spojená s konkrétnym kultúrnym priestorom – obcou Terchová ako rodiskom symbolu tejto širokospektrálnej tradície, Juraja Jánošíka. Zbojnícka tradícia, ktorej špecifickú odnož tvorí Jánošíkovská tradícia, sa v kolektívnej historickej pamäti na Slovensku pohybuje v spektre od heroizujúceho obrazu až po humorný a ironizujúci. Konkrétne Jánošíkovská tradícia sa spája s menom Juraja Jánošíka (1688 – 1713), skutočnej historickej postavy, zbojníckeho kapitána, ktorého mnohí radia do skupiny významných osobností Slovenska. Popri obyvateľoch Terchovej a okolia ju za prirodzenú súčasť svojho kultúrneho dedičstva považujú mnohé ďalšie spoločenstvá, skupiny či jednotlivci prakticky z celého územia Slovenska, rovnako ako časť slovenských komunít žijúcich v zahraničí. Oprávnene teda možno hovoriť o celonárodnej tradícii. Jánošíkovská tradícia je súhrnom prejavov ústnej tradície, jazykových prejavov, folklóru, ľudovej hudby, spevu, tanca, slovesnosti, kultúry, umenia, kulinárstva a remeselnej výroby, profesionálneho širokospektrálneho výtvarného umenia, literatúry, filmu, divadla, vážnej, etnickej, muzikálovej, rockovej a inej hudby, baletu a ďalších kreatívnych žánrov, ktoré spájajú odkaz, inšpirácie a motívy súvisiace s jánošíkovskou legendou. Kontinuitu v čase a neustálu revitalizáciu tradície preto zabezpečuje široké spektrum nositeľov – jednotlivcov a inštitúcií – od amatérskych záujemcov a interpretov v rámci folklorizmu až po profesionálnych umelcov mnohých žánrov, tiež bádateľov – historikov, umenovedcov a folkloristov, ako aj pracovníkov médií, cez podujatia ako folklórne festivaly a rôzne iné kultúrne či gastronomické podujatia späté s turizmom.

Komentáre (0)

K tomuto článku zatiaľ nie sú publikované žiadne komentáre

Komentujte

  1. Pridávate komentár ako hosť. Registrovať alebo prihlásiť sa do Vášho účtu.
0 Použitých znakov
Prílohy (0 / 3)
Share Your Location

Novinky do emailu

Dostávajte informácie o novinkách z nášho webu pravidelne raz týždenne do emailu.

Please enable the javascript to submit this form

Podobné články