DsFS - Terchovček

DsFS - TerchovčekDsFS Terchovček pracuje od roku 2001, pod vedením manželov Miloša a Martiny Bobáňovcov z Terchovej. Zriaďovateľom je ZŠ Terchová - ústredie. V súbore pracuje 80 detí z Terchovej a blízkeho okolia. Spracúvame folklór Terchovej, v jej tradičnej autentickej podobe a snažíme sa klásť dôraz na charakteristické črty folklóru tejto rázovitej obce.
Súbor má 4 zložky - tanečnú, spevácku, heligonkársku a ľudovú hudbu.

V tanečnej, v ktorej pracuje 27 tanečných párov, sa súbor delí na mladšie a staršie deti.

Ľudová hudba - štyri ľudové hudby doprevádzajú tanečníkov na pódiach, pri rôznych podujatiach v obci i na folklórnych festivaloch.

Spevácka - Dievčenská a chlapčenská
Spevácka skupina spracúvala hlavne piesne - TRÁVNICE, ktoré sú pre ženský spev Terchovej najcharakteristickejšie a potom piesne z pastierskou a obradovou tématikou.

Heligonkárska - najväčšou pýchou súboru je 35 členná skupina heligonkárov, ktorá je najväčšou na Slovensku a možno aj v Európe.

Súbor získal mnohé ocenenia na rôznych hudobných i tanečných súťažiach.
V roku 2004 - 2005 nás súbor reprezentoval na celoštátnej súťaži detských folklórnych súborov, speváckych skupín, ľudových hudieb a sólistov inštrumentalistov.
Diváci ocenili naše snaženie na festivaloch vo Východnej, Detve, Zuberci, Heľpe, Skalici, Košiciach, Bratislave a v susednom Poľsku, Česku, Luxembursku, Rumunsku.
Na folklórnom festivale "Jánošíkové dni" v Terchovej je súbor vo všetkých programoch. Súbor ponúka program v trvaní 5 - 120 minút, v ktorom sú zachytené všetky formy tradičnej kultúry. Program je vhodný pre rôzne príležitosti počas roka.
Terchová ako jedna časť klenotnice folklóru Slovenska, sa o svoju existenciu nemusí obávať. Folklór tejto obce bude vždy žiť a prekvitať v plnej kráse.

Kontakt:
Vedúci DsFS Terchovček: Martina Bobáňová a Miloš Bobáň
Mobil: 0915 820 692, 0907 829 993

Novinky do emailu

Dostávajte informácie o novinkách z nášho webu pravidelne raz týždenne do emailu.

Please enable the javascript to submit this form

Podobné články

FS - Pupov

ŽSS Podolie

DFS Chotár